Максимум шест месеца работодателят ще може да не осигурява новопостъпил служител за допълнителна пенсия, разпореди парламентът на първо четене. Промените са в Кодекса за социално осигуряване /КСО/ и са свързани с европейска директива за въвеждане на правила, улесняващи упражняването на правото на работниците на свободно движение между държавите- членки чрез намаляване на препятствията, създадени от някои разпоредби, отнасящи се до определени схеми за допълнително пенсионно осигуряване, предаде БТА.

Във връзка с това със законопроекта се предлага и нормативно определеният максимален срок на изчакване да е до 6 месеца, след изтичането на който работодателите са длъжни, ако осигуряват останалите си работници и служители, да започнат да правят вноски във фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване или фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми и за новоназначения работник.

В действащите разпоредби на КСО няма законоустановен изчаквателен период, което създава възможност работодателите за необосновано дълги периоди да не осигуряват новопостъпилите си служители във фондовете за допълнително доброволно пенсионно осигуряване, пише в мотивите си Министерският съвет, вносител на измененията.

На ниво Европейски съюз са констатирани пречки пред мобилността на работниците, идващи основно от данъчно третиране на трансграничните вноски и трансфери; условия за придобиване на допълнителни пенсионни права; правила за запазване на пасивните пенсионни права, обосновава още проекта си правителството.