Министерството на околната среда и водите /МОСВ/ отпуска 390 млн. лв. на общини за закупуването на екологично чисти превозни средства за градския транспорт. Това каза министърът на околната среда и водите Нено Димов в отговор на депутатски въпрос за мерките за подобряване качеството на атмосферния въздух с екологичен обществен транспорт, съобщиха от МОСВ.

Това е нова процедура, свързана с транспорта като източник на замърсяване на атмосферния въздух. Тя цели опазване на околната среда чрез подобряване характеристиките на превозните средства, обслужващи обществения транспорт - замяна на остарелите и амортизирани превозни средства с нови, отговарящи на нормативните стандарти за вредни емисии. Ще се подпомогне закупуването и доставката на нови съвременни екологични електрически транспортни средства на обществения транспорт, което ще доведе до намаляване на вредните емисии във въздуха, намаляване на шума и вибрациите и значително спестяване на енергия. Могат да се закупят електрически автобуси, тролейбуси и трамвайни мотриси, както и станции за зареждане.

Допустими бенефициенти по процедурата са общини с нарушено качество на атмосферния въздух, в партньорство с общинско предприятие/дружество, което предоставя услуга по обществен превоз на пътници на територията на съответната община - Бургас, Варна, Враца, Перник, Плевен, Русе, Сливен, Стара Загора, Столична община, Хасково и Шумен. Индикативната стойност на безвъзмездна финансова помощ е 390 млн. лв.

По думите на Димов е заложено повторното обявяване на процедура "Мерки за подобряване качеството на атмосферния въздух", която е свързана с битовото отопление. Индикативната стойност на безвъзмездната финансова помощ е 80 млн. лв. и е насочена към допълнителен брой общини с нарушено качество на атмосферния въздух. Предприемането на действия по обявяването на процедурата следва да се извърши след получаване на първи предварителни резултати от пилотната процедура, което ще позволи да се гарантира постигане на максимален ефект от прилагането на мерките в този приоритетно нуждаещ се от финансова подкрепа сектор, според министъра.

Намаленият водообмен и неизползването на езерните води за напояване, води до намаляване на кислорода, съответно до повишаване смъртността на ракообразни и риби. С изпускане на водите в Черно море, се създават по-добри условия за биологичното разнообразие и по-конкретно на рибните ресурси, заяви Нено Димов в отговор на въпроса за екологичното състояние на защитени местности "Шабленско езеро" и "Дуранкулашко езеро".

Конкретният повод за въпроса е аварийно изпускане на езерните води на Шабленското езеро през февруари - март с помощта на специализирана техника в най-североизточната част, което според Димов е съгласувано.

Поради липсата на съоръжение за подобряване на водообменна и регулирането на нивото на езерните води, към настоящия момент при аварийни ситуации, единственият начин за осъществяване на тази дейност е с "отваряне" на езерото и естествен оток на водата през пясъчната ивица между езерото и морето.

По думите на Димов са заложили специфични мерки за опазване и възстановяване на екологичното състояние на влажните зони в "Националния план за опазване на най-значимите влажни зони в България за периода 2013 Ц 2022 г.", както и в плановете за управление на защитените територии.

Подобряването на водообмена и регулирането на нивото на езерните води при аварийни ситуации в защитената територия е допустима дейност, която не е в противоречие с режима, определен със Закона за защитените територии и Плана за управление, е посочил министърът.

Към днешна дата Шабленското езеро е възстановило своя пълен обем. Възстановен е хидрологичният режим и естественото състояние на водните площи на езерото, с което е осигурено пълноценно функциониране и използване на влажната зона от представителите на орнитофауната и ихтиуфауната.