Мениджърите, които мислят да прекратят дейността на компанията, паднаха до 1,4%

Към намаляване на заплатите на персонала като средство за справяне със сегашната криза през юли са мислели да прибегнат едва 2,9% от ръководителите на частните фирми у нас. Това показват резултатите от петата поред анкета на НСИ за влиянието на COVID-19 върху бизнеса. В нея са участвали 1318 предприятия с приблизително 80 хиляди наети в тях.

През март процентът на мениджърите, които са се принудили да режат заплати, е бил 6,5%, през април скача на 8,2%, а през май и юни намалява съответно на 6 и на 4,7%.

Другите непопулярни мерки за справяне с положението - съкращенията, пускането в отпуск и преминаването на непълно работно време, също показват

устойчива

тенденция на

намаляване,

като пикът в прилагането им е бил през април.

Например през март, когато извънредното положение бе въведено, 11,3% от анкетираните мениджъри са заявили, че фирмите им преминават на непълно работно време с последващото от това намаляване на работните заплати.

Следващия месец, когато се видя, че пандемията няма как да свърши бързо, тази мярка е била въведена от 13,9% от фирмите.

Оттам насетне този процент намалява постепенно и през юли само 4,1% от анкетираните са склонни да въведат такава мярка.

Въпреки това положението е тежко и 34,7% от ръководителите на компании отчитат и през юли

намаление на

приходите в

сравнение с юни,

при положение че тези приходи са намалели и преди това. Все пак през април цели 57,6% от мениджърите са отчели намаление на приходите, т.е. делът на фирмите с влошаващи се показатели е намалял оттогава досега с двайсетина процентни пункта.

Един от въпросите, които НСИ поставя на мениджърите в тези анкети, е

какво

възнамеряват

да правят

с фирмата

в близко

бъдеще

В последната анкета 86,6% от анкетираните казват, че възнамеряват да я запазят, като запазят и досегашната ѝ дейност, докато през март на това мнение са били 80,6% от анкетираните.

Тогава, в началото на кризата, 15,4% от мениджърите са обмисляли да прекратят поне временно дейността на фирмата, за да престанат да трупат загуби. Но през юли процентът на мениджърите, склонни да прибегнат до това, се е стопил до 1,4% от всички анкетирани. Съответно намаляват и мениджърите, които планират да променят дейността на фирмата си, за да оцелеят.

Тенденцията по отношение на наемането на нов персонал върви горе-долу по същата линия. През март назначаване на нови хора са обмисляли едва 5,2% от фирмите срещу 17,2%, които са правили съкращения. През юли вече 8,5% възнамеряват да назначават нови хора и само 7,9% - да съкращават. През юни фирмите, търсещи нови хора за работа, са били малко повече - 9,4%, като това вероятно е свързано с началото на туристическия сезон.