Хиляда души са необходими за въвеждане в експлоатация и последваща работа на Седми блок на АЕЦ "Козлодуй", съобщи за БТА Цанко Бачийски, председател на Агенцията за ядрено регулиране (АЯР), и допълни, че още толкова ще са нужни и за стартирането и работата на Осми реактор.
По думите на Бачийски от известно време българските институции работят по Национална стратегия за развитие на човешките ресурси в ядрената сфера, като регулярно се провеждат работни срещи. В изпълнение на дейностите са включени както експерти от експлоатиращи организации като АЕЦ "Козлодуй", Държавно предприятие "Радиоактивни отпадъци", така и специалисти от Министерството на енергетиката, Агенцията за ядрено регулиране, Министерството на образованието и науката, научни институти, учебни заведения и др.
Бачийски посочи, че по време на изграждането на новите мощности ще се ползват десетки хиляди строители, монтажници и др. специалисти. Според него те няма да са толкова, колкото са били нужни преди години за изграждането на блоковете с реактори ВВЕР 1000 в АЕЦ "Козлодуй", защото технологията AP 1000, която се очаква да бъде изпозлвана при Седми и Осми блок, е модулна и с улеснен монтаж.
Той информира също така, че преди дни Агенцията за ядрено регулиране е обявила пазарна консултация за възможност за сключване на договор с организация за техническа поддръжка за консултиране на регулаторните решения, които ще бъдат взети в процеса на регулаторен преглед на проекта и надзор при производството на оборудване и подготвителните строителни дейности на блок Седми на АЕЦ "Козлодуй".
"Искаме помощ за част от документите, които ще бъдат представени за одобряване на техническия проект, както и в следващите етапи по лицензирането на Седми блок. Ще ни трябва регулиращо ръководство, съобразено със законодателството", каза за БТА Цанко Бачийски.
Днес той беше в Козлодуй на празника, по повод 50 години от въвеждането в експлоатация на първи блок на атомната електроцентрала.