Данните на Агенцията по заетостта показват, че регистрираната безработица е достигнала своята най-ниска стойност от 4,96% към 19 август. 

Това стана ясно от изказване на служебния министър Гълъб Донев по време на петъчния парламентарния контрол. Една от причините за това е работата с мярката 60/40, която бе започната от последното редовно правителство, а служебният кабинет продължи.

Правителството е решило да подобри мярката 60/40 с цел да се подобри помощта на най-засегнатите от кризата предприятия, обясни още министърът. Така формите със спад на приходите между 30-40%, подкрепата е 50% от осигурителния доход. Тези със спад на приходите над 40% подкрепата остава в размер на 60%.

Така са осигурени 120 млн. лв. за плащания за месеците юни и юли тази година. С тези пари може да се запазят работните места на около 80 хил. души, обясни Донев. Работодателите могат да подават заявления по тази мярка до края на август.

По данни на агенцията по заетостта 35% от фирмите подали заявления за юни за над 50 души персонал имат спад на приходите 30-40%. 34% от формите имат спад 40-50%, а 31% от формите над 50%, обясни Донев. Повечето формир с най-голям спад са от сектора на туризма.

По данни на НОИ са изплатени 52 млн. лв. на 2289 работодатели за запазване на работните места на 68 хил. служители. 1,498 млн. лв. са изплатени по мярката 60/40, подпомогнати над 13 хил. работодатели и са запазени работните места на 311 хил. работници от самото начало на създаването на мярката, обясни още министърът.

"Преди да пристъпим към промяната на дизайна на мярката сме изследвали кои са предприятията, колко е броят на служителите, подпомогнати по тази мярка и данните показват, че няма отлив на работодатели, нормално е да има спад и да се иска по-голям спад от оборота. Най-относителен дял заема преработващата промишленост с 28%, следва добивната промишленост 22%, хотелиерство и ресторантьорство с 21,4% подкрепа", каза министър Гълъб Донев и подчерта, че мярката работи ефективно.