l Семейства още са на двата полюса, в
сряда връщат началния курс само в
класовете, в които има поне 50% съгласни
l У дома да се правят проверките, искат
пък директори. Не сработи ли сега - ново
затваряне на училищата, казаха от МОН
Кои деца се връщат в училище от утре, продължава да не е ясно на старта на учебната седмица. Тестове вече са раздадени на всички училища, но родители продължават да са на двата полюса ден преди връщането на най-малките ученици в клас.
Децата от началния курс ще учат присъствено само там, където родителите на поне 50% от класа са дали съгласие за неинвазивното тестване - с плюнка, без никакво бъркане в носа.
Кантарът се наклонява в полза на щадящите тестове в София, докато в Пловдив са почти 50 на 50, показа проверка на “24 часа”.
Идеята е учениците от 1-и до 4-и клас масово да тръгнат на училище от 10 ноември, поетапно през месеца - и по-големите. До вчера родителите трябваше да подадат заявление дали са съгласни децата им да се тестват, плюейки в пликче, два пъти в седмицата. Децата на отказалите ще останат да учат дистанционно от дома си.
Нямам паралелка, в която да няма присъствено обучение. От общата бройка ученици, които са 550 в начален етап,
около 15% ще
останат да учат
онлайн - по 3-4
деца от клас,
обясни директорът на столичното 119-о СУ “Акад. Михаил Арнаудов” Диян Стаматов, който е и председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета.
75% от децата тръгват в присъствена форма, каза и Величка Стойчева, директор на 18-о СУ “Уилям Гладстон”.
Тръгваме да тестваме, около 90% от родителите са потвърдили, че са съгласни децата им да се тестват, обяви директорката на 23-о средно училище “Жолио Кюри” Нина Чанева. Някои от учителите отказват да участват в процеса, но ще бъдат заменени с възпитатели. Нещата трябва да се случат, убедена е тя. Очакват да се включат и родители.
Масово по училищата ще разчитат на майки и татковци, които могат да помагат в тестването. Част от родителите доброволци са медицински лица - хуманни лекари, ветеринари, с лаборантски опит.
Нямаме нито една паралелка, която ще си остане вкъщи, в един клас има 3 деца, които искат да учат дистанционно, уточни Валентина Денчева, директор на ЧУ “Веда”. Родителите разбирали, че е абсолютно щадящо и това е вариантът децата да тръгнат на училище. Денчева е и секретар на Асоциацията на частните училища и отчита, че огромната част от децата в тях се връщат присъствено.
От 16 класа 15 ще се обучават присъствено, само в една паралелка не са събрали 50% “за” тестването от родителите, каза и директорът на 51-о СУ “Елисавета Багряна” Асен Александров.
Родителите в Пловдив обаче се оказаха силно разделени. В 10 от общо 19 паралелки от начално училище “Христо Ботев” в район “Северен” от сряда ще има присъствени часове, съобщи директорът Иван Пенев. Направена е организация учениците - 440 по списък, да бъдат тествани в класните стаи. 70% от учителите и помощния персонал са ваксинирани или преболедували.
В ОУ “Кочо Честеменски” се връщат само 7 от 13-те паралелки от 1-и до 4-и клас, в останалите не са получени достатъчно декларации за съгласие. “Обмисляме да викаме децата по-рано - към 7,30 ч, за да има време да направим тестовете и после да не променяме графика на часовете и междучасията”, обясни директорката Златка Алдженаби. Тя съобщи и за един проблем - подаване на декларации след 12 ч вчера, които обаче няма как да бъдат отчетени.
На този етап отличници се очертават в ОУ “Драган Манчов”, където с тестването са съгласни 80% от родителите на малките ученици.
3 дни ваканция
обяви кметът
на Раковски
Павел Гуджеров за всички ученици в общината след протест на родители срещу тестовете. Подписката за отмяна на мерките ще бъде внесена до областния управител, каза директорката на ОУ “Хр. Ботев” Кремена Алексиева.
До решението за ваканция се стигнало след среща между шефката на РУО - Пловдив, Антоанета Кръстанова, директорката Алексиева и родители. В тези 3 дни семейстата трябва да дадат конкретни предложения как да продължи обучението на децата им, щом отказват тестване, но протестират и срещу онлайн обучението. Подобен казус има и в Бургас - родители отказват изследванията, но и не искат да останат у дома, за да учат децата онлайн.
На фона на споровете между родителите директорите също се разделиха. Над 500 от цялата страна са подписали отворено писмо до здравния и просветния министър с настояване щадящите тестове да се правят от родителите у дома, а не в училище.
Изтъкват 9 аргумента. Сред тях са, че позитивиран тест у дома ще предотврати риска заразено дете да се води и тепърва проверява в училище и съответно да се наложи карантина на целия клас, както и че забраната да се яде и пие вода 30 минути преди теста нарушавала дневния режим на подрастващите.
“Без да поставяме под съмнение отговорността на родителите за техните собствени деца, ниското ниво на ваксиниране и масовата
съпротива срещу
мерки, които се
използват
успешно в други
страни, показва,
че обществото ни
не е достатъчно
зряло
към настоящия момент при защитата на общественото здраве, включително и детското. Това обстоятелство създава огромен риск от недостатъчна защита на входа на училището, ако децата се тестват извън него”, отговориха от МОН. Според ведомството на акад. Николай Денков, ако се поеме този риск, броят на заразените деца отново бързо ще нарасне и ще бъде необходимо ново затваряне на училищата. Такъв сценарий би обезсмислил всички направени усилия за организиране на тестването и би похабил средствата за покупка на тестовете.
Допълнително са разпределени 15,4 млн. лв. към бюджетите на образователните институции за 2021 г. (24часа)