Четвърти сме в ЕС по поскъпване през ноември
Годишната инфлация в България продължи да се увеличава и през ноември отбелязва 7,3%, което е 13-годишен рекорд.
За последен път толкова висока годишна инфлация у нас имаше през декември 2008 г., точно в разгара на световната финансова криза. Само че тогава инфлацията бе започнала да пада, защото през лятото на 2008-а беше стигнала дори 15%.
Нарастването на цените
не е спирало
вече от
9 месеца,
като през ноември почти няма нещо, което да не е поскъпвало.
Във вторник лидерът на КНСБ Пламен Димитров заяви, че официалните данни за инфлацията в България били подозрително ниски или поне цифрите се отнасяли до средния българин, но за бедните всъщност поскъпването било вече двуцифрено.
НСИ измерва отделно инфлацията за 20-те процента от населението с най-ниски доходи. Това е т.нар. малка кошница, за която данните за ноември обаче показват по-малко число - 6,5% годишна инфлация. Обяснението е, че в тази кошница присъстват само жизненонеобходимите стоки и услуги, без които не може. В нея например няма данни за цените на горивата, които продължават да поскъпват, няма и данни за природния газ, за който се предполага, че не се потребява от социално слабите.
Годишната инфлация в България в предпоследния месец от годината е четвърта по големина в ЕС, показват данните на Евростат. Най-висока е в Литва - 9,3%, следвана от Естония с 8,4% и Латвия със 7,4%. Средната е 4,9%, но все още липсват данни за всички страни членки.
Само през ноември хлябът е поскъпнал с нови 7,8% и цената му в сравнение с миналата година по същото време вече е с 14,3% по-висока. Килограм бял хляб
отдавна е
над 2 лева,
а от последните прогнози на земеделското министерство личи, че хлебната пшеница ще продължи да поскъпва още през следващите месеци наред с други основни зърнени храни.
Горивата и съответно транспортът също продължават да поскъпват в края на годината, като пропан-бутанът само за месец е скочил с 8,3%, а метанът, който е основно гориво за таксиметровия превоз - с нови 6%.
