България готова с проекти за близо 1 млрд. лева

Европейската комисия осигурява финансиране от над 1 млрд. евро за цифрова свързаност. Чрез тях трябва да се гарантира цифровата трансформация на Европа, както и достъп до 5G за всички населени райони и домакинства в Европейския съюз.

Средствата се отпускат по Механизма за свързване на Европа и ще са за период от 3 години. Първите покани за представяне на предложения ще бъдат публикувани в началото на януари 2022 г. Програмата ще подкрепи три ключови дейности. Първата е разгръщане на 5G инфраструктури в Европа и по-специално покритие по трансграничните коридори и за интелигентни общности.

Втората цел е нови или значително модернизиране на съществуващите опорни мрежи, включително облачни услуги, свръхсигурни комуникационни инфраструктури и подводни кабели, за да се подобри функционирането на електронните съобщителни мрежи в ЕС и между съюза и трети държави.

Приоритет ще бъде и въвeждане на инфраструктура за цифрова свързаност за трансгранични проекти в областта на транспорта или енергетиката.

Цялата програма на ЕК е в размер на 2 млрд. евро до 2027 г. По нея вече беше осигурен безплатен безжичен интернет на местните общности чрез програмата WiFi4EU.

Високоскоростен интернет в по-слабо населените райони в България е заложено и в плана ни за възстановяване. Общо за цифров преход по него са предвидени 932,2 млн. лв. - 527,3 млн. гранта, 104,9 млн. национално съфинансиране и 300 млн. инвестиции от частните оператори. Със средствата трябва да се въведат и 5G мрежи в страната.

Предвижда се основната пътна мрежа да бъде обхваната от 5G свързаност, която да гарантира покритие със скорости, достигащи 1 Gbps за основните пътища, включени в TEN-T мрежата - магистралите “Тракия”, “Хемус”, “Струма”, както и връзката с Румъния и Турция.