ГЕРБ и ДПС видяха лобизъм в полза на ВЕИ-тата

Президентът иска да се посочат ясно последствията за пазара

Цените на електро- и топлинната енергия, както и на ВиК услугите, ще се замразят до 31 март 2022 г. Дотогава те ще останат на стойностите си към вчерашна дата, а във времето, в което тече мораториумът, правителството ще мисли мерки, с които да намали или да стабилизира цената на тока.

Това реши парламентът в четвъртък. На депутатите им се наложи да се поправят, след като в сряда сътвориха гаф с мораториума. С първото си решение те замразиха цените безсрочно на нивата от 1 януари 2021 г., когато един мвтч струваше 87 лв., но без да се съобразят с увеличението от юни. Решението шокира бизнеса, производителите и търговците в енергетиката. Спешна промяна в сроковете поиска и правителството, с което това също не бе съгласувано.

В момента се прави анализ и срещи с експерти, за да се набележат мерки, с които да се намали или поне стабилизира цената на тока след края на мораториума, увери шефката на премиерския кабинет Лена Бориславова. Правителството търсело начин да не ощети нито един от участниците в енергийната система за сметка на друг.

След 31 март не се очаква шоково вдигане на цените на тока, каза тя. Бориславова увери, че замразяването на цените

не противоречи на принципите на ЕК

и Брюксел не би имал възражения

Не такова обаче бе мнението на опозицията в пленарната зала. “България е европейска държава. Мораториумът е за банановите републики. От тази ситуация има поне 17 изхода, а ние сме вдигнали белия байрак”, критикува Рамадан Аталай от ДПС. Движението бе единственото, което не подкрепи мораториума в сряда. Вчера поиска отпадането му и не гласува изобщо промените.

“Трябва да питате борсата колко търговци са се отказали да търгуват вчера. Разклатихте инвестиционния процес в България за 6 месеца. Вчера изведнъж се намери говорителката Лена, която директно започна да управлява парламента, преди поне беше министър-председател”, възмути се той.

Че Бориславова е станала шефка на депутатите, заподозря и ГЕРБ. След решението за този мораториум

някъде започнаха да звънят телефони

- дали от спонсори, дали от МС.

Вече сме република на

говорителя на кабинета

Той реши какво да напишете, направи ви комисия, скочи Маноил Манев от ГЕРБ.

И ГЕРБ, И ДПС заподозряха лобистки интереси. Бившият енергиен министър Делян Добрев поиска изрично да се запише, че в мораториума не се включва определянето на прогнозна пазарна цена на ел енергията за целите на образуване на премиите, произведени от възобновяемите централи с обща инсталационна мощност от и над 500 kW. Те получават премии от над 300 лв. и ако не въведем това, ще продължат да ги получават и януари ще станат още по-високи. Ако не подкрепите това предложение, не само ще позволите на този сектор да се надфинансира, а и ще източите фонда - над 200 млн. лв. ще бъдат дадени, мотивира се той. Предложението обаче не се прие.

Във взетото решение има лобистки интереси на ВЕИ-тата, обяви и лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ. Но отказа да назове в чия полза се правят.

Не носим отговорност за този мораториум. Ние не сме гласували за него. Това, което те гласуваха като мнозинство, си е тяхно, коментира Тома Биков от ГЕРБ. Всъщност приемането на мораториума в сряда стана по предложение на ГЕРБ, който подхлъзна новото мнозинство.

“Трябва много добро експертно обмисляне на този мораториум. Първо, той трябва да е изцяло в рамките на закона. Да, хората трябва да бъдат защитени, но трябва да се направи анализ и да се помисли какви ще бъдат последствията на пазара след това”, коментира президентът Румен Радев от Брюксел.