Западните страни имат по-песимистично виждане за изкуствения интелект в сравнение с нововъзникващите пазарни икономики, сочи барометърът на компанията за пазарни проучвания Ипсос (Ipsos), цитирано от Франс прес. Проучването е направено по поръчка на Световния икономически форум (СИФ) в Давос.

Според допитване в 28 страни китайците са най-оптимистични за изкуствения интелект, като 78 процента от анкетираните смятат, че той ще им донесе повече предимства, отколкото неудобства. Следват саудитците (76 процента), индийците (71 на сто) и перуанците (70 на сто).

За разлика от тях гражданите на западните страни са по-песимистични. Това е най-силно изразено при французите (31 процента виждат повече предимства, отколкото неудобства), следвани от канадците (32 процента), нидерландците (33 процента) и американците (35 процента).

Разпределението е почти същото, когато се поставя въпросът: Мислите ли, че изкуственият интелект ще подобри нещата за вашето семейство. Перуанците дават 81 процента положителни отговори спрямо 41 процента при белгийците, които са най-слабо ентусиазирани по този въпрос.

В Китай очакват изкуственият интелект да доведе до подобрения в образованието и професионалната квалификация. Във Франция и други западни страни населението не е така привикнало с изкуствения интелект и проявява по-малко доверие.

Като цяло в света 77 процента очакват подобрения в образованието и професионалната квалификация благодарение на изкуствения интелект по-скоро, отколкото в забавленията и транспорта. Едва 37 процента обаче очакват от това подобрения в сферата на правата и свободите, а 47 процента се надяват на подобряване на заетостта.