Египетски изследователи са открили вкаменен прешлен от вид динозавър, какъвто не е срещан досега в северноафриканската страна. Фосилът, който датира отпреди 98 милиона години, е намерен в оазиса Бахария в пустинята Сахара на запад от река Нил, съобщи Американският университет в Кайро. Останката от древния хищник разкрива важни детайли за праисторическата ера в региона.

Оазисът Бахария е известен като богато находище на вкаменелости, където са открити останки от някои от най-известните динозаври в света. Оказва се, че намереният през 2016 година прешлен принадлежи на абелизавър - вид теропод с глава като на булдог и къси предни крайници, какъвто досега не е намиран в оазиса, обяснява ръководителят на експедицията Хешам Салам, преподавател в Американския университет в Кайро и основател на Центъра за палеонтология на гръбначните животни в Университета в Мансура.

Резултатите от изследванията на фосила са публикувани на 8 юни в сп. “Кралско общество за отворена наука”. Ръководител на научната статия е Белал Салем от Центъра за палеонтология на гръбначните животни.

“Преди около 98 милиона години оазисът Бахария не се е казвал така. По-скоро е бил “Оазисът на динозаврите” във всеки смисъл на думата,” обяснява Салам. “Динозаврите са обитавали бреговете на древна река, наричана “Огромната река”. Там са живели едни от най-големите месоядни и тревопасни динозаври.”

Абелизаврите са сред най-широко разпространените едри хищни динозаври в Европа и южното полукълбо в края на мезозойската ера. Видът носи името на аржентинския палеонтолог Роберто Абел, който открива първия абелизавър през 1985 година в Аржентина.