“Според мен ще има полза от “Лукойл” у нас. Оттук нататък нашата рафинерия ще повишава своето геостратегическо и геополитическо значение, тъй като в Черно море ще се търгува не само руски нефт, но и казахстанския нефт”, заяви икономистът Евгений Кънев по Б Ти Ви. 

Той подчерта, че предстои да влезе в сила тръбопроводът между Средиземно море и Черно море, който ще пренася не руски нефт. “За Русия това ще е от стратегическо значение да пази тази рафинерия, за да не се продава друг освен руски петрол”, каза Кънев. 

Икономистът коментира и това дали нашата рафинерия ще може да преработва и различен петрол от руския. “По моя информация и преди войната, капацитетът на рафинерията е бил зает с до 40% не руски петрол. Така, че няма никакъв проблем за пренастройката на инсталациите”, каза Кънев. 

В началото на седмицата стана ясно, че ръководството на рафинерията „Лукойл Нефтохим Бургас“ се е договорило със служебното правителство да прехвърли цялата си икономическа дейност в България и да плаща данъците върху печалбата си в страната. В замяна на това Министерският съвет трябва да позволи на „Лукойл“ да продължи да внася руски петрол от сорта „Уралс“ за България до края на 2024 г.