При поскъпване у нас решението можело да се променя, предупреди земеделският министър

Продукция за милиарди левове е в складовете и има опасност тя да не може да бъде продадена преди жътва. Това е един от мотивите за решението на служебното правителство да забрани вноса на над 20 хранителни стоки от Украйна. Остава обаче транзитът към други държави.

Забраната ще важи от 24 април до 30 юни. Това обяви след заседанието на правителството земеделският министър Явор Гечев. (Кои са тези стоки - виж в карето долу.)

Той обаче предупреди, че забраната на

вноса не трябва да влияе на цените,

защото и без това пазарът е пренаситен. “Няма да толерираме действия, които да влияят на цените. Можем да променяме решенията, ако видим аномалии”, каза Гечев. Целта на решението била този прозорец от 2 месеца да се използва за продажба на българската продукция.

Преди началото на заседанието на кабинета премиерът Гълъб Донев заяви, че противно на замисъла на ЕК, в последната година значителен обем храни останали в страната и разстроили хранителните вериги. Ако тази тенденция се запази или засили, било възможно да се стигне до крайно тежки последици за българския бизнес.

“Не можем да допуснем това да се случи. Принудени сме да приемем тази национална мярка, тъй като европейските органи все още обмислят адекватна мярка.

Разчитаме, че

Брюксел ще чуе и ще разбере позициите на

България, Полша, Чехия и Словакия”,

заяви премиерът.

Оставаме солидарни с Украйна, но фалитите на българските селскостопански производители с нищо няма да допринесат за нейната кауза, категоричен бе Донев.

След приемане на решението земеделският министър Гечев каза, че страната ни е последвала примера на редица държави, които забраниха украинските стоки. Опасенията са, че спрените коридори в тези страни ще пренасочат потоците от украински стоки към коридора през Румъния и България.

За да сме коректни докрай с нашите партньори, решението ще влезе в сила от 24 април до 30 юни 2023 г. Оставя се време румънските партньори да приключат сделки, затова забраната за внос у нас влиза в сила от 24 април.

Гечев се надява мярката на българското правителство да е глас за искането на решения, които да вземе Брюксел.

Запазваме духа

на искането на

ЕС, че

коридорите на солидарност

трябва да съществуват,

готови сме да го направим. Очакваме с нетърпение дебата заедно с другите държави, както и с ЕС, допълни Гечев.

Министърът на икономиката Никола Стоянов пък заяви, че устойчивото решение е общоевропейското. “Разбираме, че забраната за внос на продукти от Украйна е крайна мярка, но бяхме принудени да я направим, защото няколко държави в последните дни - Полша, Унгария, Словакия, предприеха такива действия и рискът за България се увеличи сериозно.

От Европейската комисия имало разбиране колко важен е този проблем за България. “Земеделието е сериозна част от българската икономика, близо 16% от заетите, над 7 млрд. лв. продукция, основна част от нея е за износ и ние

не можем да позволим българските производители да

бъдат засегнати по този начин, заяви той.

Гечев смята, че решението за отмяна на забраната на вноса от Украйна преди 30 юни изисква общи действия с ЕС. “Надяваме се Европа да излезе с решение още тази или следващата седмица, защото сегашните, с коридорите, не работят. Ние сме пред жътва, нямаме много варианти, а исканията са от септември. Притиснати сме от времето и това е начин да кажем на европейските държави, че не можем да разсъждаваме повече, а трябва да действаме.”

Гечев заяви, че

има правно основание за

решението на кабинета

и че не става въпрос за наказание от ЕК или за “дърпане на уши”. Не мисля, че солидарността трябва да бъде изместена от санкционен режим”, коментира още той.

ЕС разбирал проблемите на държавите в източната част на Европа. Те вземат по-малко субсидии, отколкото западните, и този втори натиск идва пряко силите, заяви той.

Това е тежко решение, от което никой не е щастлив, но го дължали на българските производители.

Междувременно

ЕС ще отпусне 100 млн. евро

компенсации

на засегнатите от вноса земеделци в Източна Европа, заяви говорител на Европейската комисия. Досега ЕК е предоставила един пакет помощи за най-пострадалите производители, който беше на стойност 56 млн. евро.

За решаването на проблема е нужен общ европейски подход, заяви председателят на комисията Урсула фон дер Лайен в писмо до премиерите на България, Румъния, Полша, Унгария и Словакия. До страните е отправено и предложение за “превантивни мерки” за вноса на пшеница, царевица, слънчоглед и рапица.

ЕК започва и разследване на вътрешния пазар на ЕС, свързано с други чувствителни продукти. Съгласно законите на блока внос може да бъде ограничен цялостно или частично, като транзитът е позволен.

Служебни министри преди заседанието на кабинета. Първият вдясно е земеделският министър Явор Гечев.
Служебни министри преди заседанието на кабинета. Първият вдясно е земеделският министър Явор Гечев.
3,5 т пшеница от миналата жътва трябва да бъде продадена преди новата. Слънчогледът на склад е 1,5 млн. т, той също търси пазар.
3,5 т пшеница от миналата жътва трябва да бъде продадена преди новата. Слънчогледът на склад е 1,5 млн. т, той също търси пазар.