• Екипът, който застава зад мен е с изключително експертна ориентация, без нито едно партийно назначение, каза министърът
  • Имаме уверението на повечето парламентарни групи, че земеделието ще се превърне в приоритетен отрасъл в България, добави той 

“Задачата, която си поставяме е да работим за повече български храни произведени от български суровини. Новото, което въвеждаме е, че вече няма да се занимаваме с отделни сектори в земеделието,  а с цялата агрохранителна верига, за да може където има слаби звена да бъдат подкрепени”, посочи агроминистърът Кирил Вътев по време на представянето на екипа си.

Според него това го искат всички. На българската трапеза да има повече такива храни от родни суровини. Той каза, че екипът, който поема ръководството в министерството е с изключително експертна ориентация, без нито едно партийно назначение.

Освен това изпитание с храните, проблем били и техническите култури в частност - конопа. Много от него бил изнесен за Румъния, както имало и множеството виртуални кошери, които пречели.

”Пари в земеделието има много, но забелязвам, че те не се използват както трябва. Не водят до резултат, до краен продукт. Тук сме, с намерението да вършим работа”, спомена Вътев.

Той обяви, че ще работят и за намаляване на административните процедури до 40%.

Относно парите в бюджета за родните земеделци, според министърът бюджетът е защитен, имало суми, които нямат техническото време да бъдат изпълнени и изплатени, но всички други средства ще бъдат разплатени. 

Вътев ще има 5 заместници и трима съветници, на които ще разчита в различни сфери.

Зам.-министърът Таня Георгиева ще отговаря за управлението и изпълнението на Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г., както и за интервенциите в Стратегическия план за развитие на селските райони и биоземеделие.

Александър Йоцев е другият зам.-министър, който поема отговорността за провеждането на националната политика по прилагане на Общата селскостопанска политика на Европейския съюз в областта на пазарните мерки и организациите на производителите. В неговия ресор са още и държавната политика в областта на растениевъдството, лозаро-винарския сектор и други.

Георги Тошев пък ще поеме дейността на Областните дирекции „Земеделие“, провеждането на държавната политика в областта на поземлените отношения и комасацията. Той е бил дълги години директор на Главна дирекция „Земеделие и гори“ в Министерството на земеделието и горите, заемал е и длъжността директор на дирекция „Административно-правно обслужване и Човешки ресурси“ в Държавна агенция по горите.

Мирослав Маринов е четвъртият зам.-министър, който притежава дългогодишен управленски опит в сферата на стопанисването и ползването на горите. Маринов ще отговаря, координира и контролира провеждането на държавната политика в областта на горското и ловно стопанство, както и за организирането на активните въздействия върху градовите процеси и други неблагоприятни атмосферни условия.

Ресорът, който поема Деян Стратев касае развитието на животновъдството, държавни помощи и регулация, морско дело и рибарство, общите политики в областта на рибарството, БАБХ, Изпълнителната агенция по рибарство и агрокултури, както и за Държавен фонд “Земеделие” в частност програмата за морско дело и рибарство.  

Стоилко Апостолов - управител на Фондация за биологично земеделие "Биоселена", Илия Проданов - председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите и д-р Дамян Илиев, който е бил шеф на БАБХ, ще бъдат неговите съветници.

Отскоро има и нов изпълнителен директор на БАБХ - Светлозар Патарински. Според Вътев той е млад човек с много висок авторитет в средите. 

“Радваме се, че сред нас има хора, които идват от бойното поле, от реалния живот и практика”, каза още той.

Очаквайте подробности