Премиерът Николай Денков дълго ще помни 6 юли 2023 г. - деня, в който говори за война и подкрепа с Володимир Зеленски, но и показа на отговорния български бизнес как в днешния свят пътят на доброто и красотата е единствено верният
- За втора година "24 часа" отличи отговорния бизнес
- Министри и зам.-министри с премиера на "Бизнес хонорис кауза"
- Венелина Гочева: Да убедим и други да погледнат отвъд бизнеса - ще бъде оценено
- От есента "24 часа" стартира ESG академия
Жезълът кадуцей - ключът, който е пределът между доброто и злото и символизира съзидателната сила и способността да се преминават граници, вече е притежание на 12 български компании.
За втора година в проекта “Бизнес хонорис кауза” медийната платформа “24 часа” потърси и разказа за фирми, които инвестират в качеството на живот не само на своите екипи, но и в общностите и населените места, където оперират. И помагат, когато и както трябва.
Четвъртък бе денят, в който България посрещна и изпрати украинския президент Володимир Зеленски, а мениджърите на най-големите български компании търпеливо изчакаха правителственият самолет да излети към Киев, за да чуят и видят първата емоция на премиера Николай Денков след тази среща.
Въпреки че ставаше дума за война, днешният ден за мен е и ден за доброта, за хората в Украйна, които нямат дом, за децата, които са загубили родителите си и буквално са завлечени в други държави, за хората, които се притесняват за следващата зима. Войната не е статистика, а е човешки съдби, които оставят отпечатък за десетилетия напред, които ще останат в цяла Европа, включително и в България. Това е денят, в който се надявам да разберем, че когато помагаме на Украйна, ние се борим за доброто в света. На миналото издание на “Бизнес хонорис кауза” казах, че съм възпитан, че добротата и красотата ще спасят света. Днес го повтарям - трябва да се опитаме да спасим света, в който живеем”, сподели министър-председателят.

Преди година пак в Балната зала на хотел “Интерконтинентал” в София академик Денков говори като министър на образованието, а на второто издание на “Бизнес хонорис кауза”, чийто официален партньор бе Kaufland България, влезе като български премиер. Надгради темата за доброто, за което говори на старта на кампанията. А мотивацията му и в новата си роля да е сред 12-те компании, е ... “24 часа”. Заради търсенето на смисленото и доброто в живота ни.
Премиера на “Бизнес хонорис кауза” направиха министърът на образованието проф. Галин Цоков, на околната среда и водите Юлиян Попов, кметът на Златица Стоян Генов, зам.-министърът на икономиката Ирина Щонова, зам.-министърът на иновациите Мартин Гиков, генералният директор на БЧК проф. Красимир Гигов.
Издателят на “24 часа” Венелина Гочева поздрави 12-те компании за умението да променят живота, а добавената стойност, която достоверната медийна платформа прибавя, е разказът в хартия, сайт и видео.
Целта е да убедим и други, че ценното днес е да погледнат навън - отвъд бизнеса и това ще бъде оценено, каза Гочева. Тя насърчи мениджърите да участват като лектори и ментори в есенната ESG академия, защото смисълът днес е успешните да генерират добавена стойност не само за своите собственици, но за служители, клиенти, обществото, околната среда.
В категория “Човеколюбие и подкрепа на нуждаещи се” отличие заслужи групата Геотехмин, собственикът ѝ проф. дтн инж. Цоло Вутов за Благотворителната програма “Българските добродетели”.
Жезълът кадуцей бе връчен от генералния директор на БЧК проф. Красимир Гигов на изпълнителния директор Доминик Хамерс.
Трагедиите забравяме, но пострадалите винаги ги носим в сърцата си. Чрез даренията БЧК подпомага държавата, отбеляза проф. Гигов.
За мен е чест да приема наградата от името на Цоло Вутов. Човеколюбие, хуманизъм и филантропия са думи, които отговарят на вижданията на професора как да се помага. През годините той е помагал на общини, училища, учени и хора, пострадали от природни бедствия, посочи Доминик Хамерс.
В категория “Повишаване качеството на живот в общината” призът бе за “Дънди Прешъс Металс” за възраждането на Крумовград, където се намира най-старият известен златодобивен рудник на Балканите.
Получи го Гергана Тодорова от Иван Георгиев - главен финансов директор и член на УС на Kaufland България - партньора на кампанията, който твърдо вярва, че бизнесът трябва да помага на обществото.
Гергана Тодорова, която е ръководител “Комуникации” в “Дънди Прешъс Металс”, е щастлива да вижда трансформацията на Крумовград и младите, които се връщат от чужбина, за да отглеждат децата си.

В категория “Повишаване качеството на живот в общината статуетка получи и “Асарел - Медет” АД - за 10 години дружеството е инвестирало над 150 милиона лева в социални проекти с община Панагюрище.
Инж. Ивайло Василев, директор “Иновации, планиране и развитие" в “Асарел-Медет”, разказа, че освен социални, образователни, културни проекти компанията помага в извънредни ситуации и на други региони - тежка техника е стигнала до Карлово след тежкото наводнение.
“Асарел-Медет” е компания, инвестирала много в средата, но и в талантите, които работят в тази компания, да се чувстват добре, сподели и зам.-министърът на иновациите и растежа Мартин Гиков, предавайки жезъла на ключовата компания в Панагюрище.

В категорията за повишаване на качеството на живот бе отличена Българската банка за развитие за достъпа до зелено финансиране на малкия и средния бизнес.
Председателят на УС и изпълнителен директор Илия Караниколов получи статуетката от зам.-министър Гиков.

Пощенска банка бе отличена за приноса си за опазване на околната среда, надграждайки своята ESG визия. Наградата получи Ангел Матеев, генерален мениджър сектор “Банкиране на дребно”, от министъра на околната среда и водите Юлиян Попов, който обеща пълна подкрепа за зелените иновации на финансовите институции.

За опазване на околната среда екоминистърът Попов връчи отличие и на Банка ДСК - през 2022 г. тя предложи банкова карта от ново поколение, изработена от 85,5% рециклиран и рециклируем материал. За всяка издадена карта Wild Life Impact Банка ДСК и Mastercard даряват 1 долар за възстановяването на местообитанията на дивите животни по света.
Статуетката взе Тамаш Хак-Ковач, главен изпълнителен директор и председател на УС на банката.

За принос за развитието на образованието отличие взе “Уникредит Булбанк”.
Най-голямата финансова институция у нас вярва, че “Бизнесът и банките постепенно се превръщат в сила за добро, каза главният изпълнителен директор на банката Цветанка Минчева, получавайки наградата от просветния министър Галин Цоков.
Преди дни с фондация “Уникредит” обявихме инициатива за 500 хил. лв. за подкрепа на сдружение “Образование без раници” с проекта “По-успешни по математика с Кан Академия в прогимназия” и Младежка фондация “Арете” - България, обяви Цветанка Минчева.
В категорията за принос в образованието награда взе и “Виваком” за своята 10-годишна кампания, събрала над 790 хил. лева.
Благодаря за подкрепата и възможността за по-качествено образование на всяко дете, поздрави министър Цоков при връчването на приза директора “Продукти и услуги” в телекома Любомир Малоселски.

За подкрепа за местните общности отличие заслужи “Аурубис България”. Компанията влага над един милион лева годишно в подкрепа на общините Пирдоп, Златица и Антон.
Наградата получи главният изпълнителен директор Тим Курт от зам.- министъра на икономиката Ирина Щонова.
Надявам се всеки един от вас да посети Златица и “Дядовата ръкавичка”. Продължавайте в същия дух!, обърна се към присъстващите зам.-министър Щонова.
“Филип Морис България” беше отличена за развитие на човешкия капитал и условията на труд. За своите програми за развитие на служителите компанията получава сертификата Top Employer от Top Employers Institute 7 поредни години.
Зам.- икономическият министър Ирина Щонова връчи приза на Анна Габровска, ръководител “Култура и човешки капитал” в компанията.

“Телематик Интерактив” взе приз в категорията “Принос за развитието на спорта и културата”- първата българска публична компания от игралния сектор, като стои зад каузи с широко обществено значение, каквито са спонсорството на Българската федерация по художествена гимнастика и любимите на България “златни момичета”. Помогна и за 39-ото световно първенство по художествена гимнастика в София, на което момичетата от новия ансамбъл стъпиха на световния връх. Кауза е и подпомагането на културата и на млади музикални таланти.
Статуетката бе връчена на Силвия Петрова - “Корпоративни комуникации” в “Телематик Интерактив”, от президента на Българската асоциация на спортните журналисти Найден Тодоров.
За нас е чест да сме тук и да сме наградени с наградата на здравето, волята за успех и духа, каза Силвия Петрова.
Заради приноса си за развитието на гражданското общество отличена беше и “Инса Ойл”.
Съвсем скоро приключи поредната кампания “Виждам те на пътя!”, чиято основна цел е да повиши отговорността на шофьорите зад волана. Петролната компания има и друга кампания - “Най-добър млад шофьор на България”. Дари и 100 000 лв. на Националния фонд за подпомагане на семействата на деца, пострадали при катастрофи, управляван от БЧК.
Димитър Панайотов от УС на “Инса Ойл”, който получи отличието от Венелина Гочева, посочи, че компанията има две важни цели - всички да сме по-спокойни, когато знаем, че близките ни са на път, и да останат младите хора в България.
