Ръководителят на руската космическа агенция Роскосмос Юрий Борисов изрази готовност да удължи споразумението със САЩ за съвместни космически полети до Международната космическа станция (МКС), съобщи ДПА, цитирана от БТА.

Подготвя се ново споразумение, което да позволи съвместните полети да продължат и през 2024 и 2025 г., заяви ръководителят на Роскосмос, цитиран от агенция Интерфакс. По-рано Москва беше заявила, че ще прекрати сътрудничеството в космоса със САЩ.

МКС е едно от малкото места, където двете държави все още работят заедно след началото на войната в Украйна.

Вчера американската астронавтка Лоръл О'Хара започна своята мисия в космоса на борда на капсула "Съюз" заедно с руските си колеги Олег Кононенко и Николай Чуб. В рамките на споразумението американските космически совалки също вземат със себе си руски космонавти.

Поради иначе изключително обтегнатите отношения на двете страни, Русия наскоро обяви, че ще прекрати сътрудничеството след 2024 г. и ще изгради своя собствена орбитална станция. Въпреки това, тъй като изграждането на космическа станция отнема няколко години, по-късно Москва обяви, че обмисля да остане на борда на МКС до 2028 г.

На МКС тримата космонавти ще се присъединят към сегашния екипаж, съставен от астронавтите на НАСА Джасмин Могбели и Франк Рубио, руските космонавти Дмитрий Петелин, Константин Борисов и Сергей Прокопиев, както и датчанина Андреас Могенсен и японеца Сатоши Фурукава. О'Хара и Чуб са на първия си космически полет, а Кононенко - на петия, отбелязва Ройтерс.

Руската космическа програма претърпя сериозен неуспех миналия месец, когато космическият кораб "Луна-25" се разби по време на опит да кацне близо до южния полюс на Луната по време на първата лунна мисия на страната от 47 години насам.