В момента се прави предпроектно проучване за строителството на седми и осми блок на АЕЦ "Козлодуй". Това заяви изпълнителният директор на централата Валентин Николов. Според него 2030 г. е оптимистичен срок за пускане на седми блок в експлоатация.

Проучването се извършва от американската компания "Уестингхаус" и ще приключи към края на март догодина. Чак след това ще бъде избран изпълнител на строежа, обясни Николов пред БНТ.

"Уестингхаус" няма да строи със сигурност. Нито в Китай, нито в ОАЕ е строила, има няколко компании, които могат. Компанията може да е от Щатите, може да е от Южна Корея, ще бъде избрана чрез търг или някакъв вид преговори".

1,5 млрд. лв. е необходимата гаранция за изпълнение на строежа

Държавата най-вероятно ще бъде инвеститор и собственик на блоковете, тъй като вече е вложила 500 млн. лв. капитал, посочи Валентин Николов.

"АЕЦ "Козлодуй" е заявил пред финансовото министерство, че ще е необходима държавна гаранция в размер на 1,5 млрд. евро за строителството на седми и осми блок. Това е прието и най-вероятно ще бъде заложено в държавния бюджет", коментира още Валентин Николов.

Той обясни, че седми и осми блок ще произвеждат много повече електроенергия от пети и шести - горивото ще бъде с по-дълъг цикъл на изгаряне, плановите годишни ремонти ще са през по-дълъг период от време, така ще може да се балансира системата.

През първите години реакторът в 7-и блок ще работи с гориво на "Уестингхаус", след това вероятно ще се пусне търг за други доставчици.

Според Валентин Николов реакторите трудно ще заменят въглищните централи - по-скоро ще поемат дефицита на базова, който ще се появи в региона.

Два са основните рискове пред проекта, обясни Николов

Първият е удължаването на сроковете за строеж, което би увеличило цената на реакторите. Вторият - смяната на управляващите с такива, които не искат да развиват ядрената енергетика. Изпълнителният директор на АЕЦ "Козлодуй" заяви, че нищо не се прави "на тъмно", както вчера коментира президентът Румен Радев.

"Не знам защо президентът така е казал. От 2012 г. работим по този проект и 10 години по-късно виждаме, че се забързва и че отиваме към необратимост. Всичко е направено с технологии и ОВОС, и сеизмичност на технологията АП-1000, както и на хибридния проект от Белене, който трябваше да работи в Козлодуй. Виждаме обаче, че светът се променя и няма как да работим с технологията от Белене", поясни Валентин Николов.