Взимаме всички необходими мерки, за да прекъснем разпространението на високопатогенна инфлуенца (птичи грип - бел. ред.) по птиците в стопанствата в страната, съобщи на брифинг зам.-министърът на земеделието и храните Деян Стратев в министерството. 

 Участие взе и изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните д-р Светлозар Патарински и председателят на Съюза на птицевъдите в България Ивайло Гълъбов.

„Това е процес, който изисква общи усилия от страна на министерството, включително БАБХ, ЦОРХВ, браншовите асоциации и не на последно място научните работници, за да може да вземем навременни мерки и да прекъснем този инфекциозен процес", коментира зам.-министърът.

Той посочи, че за последните 20 дни има 7 огнища, които са установени в областите Велико Търново, Пазарджик, Хасково и Добрич. Засегнати са 1,2 млн. птици или това са 20 % от всички яйценосни птици в страната.

Той призова птицевъдите да съобщават навременно, ако имат съмнения за заболяване в техните ферми, за да бъдат предприети бързо необходимите мерки и да бъде спрян инфекциозният процес. 

Стратев увери птицевъдите и, че в такива случаи стопанствата ще бъдат обезщетени. Към момента са налични 12 млн. лв. и при необходимост ще бъдат предвидени още средства.

Изпълнителният директор на БАБХ д-р Светлозар Патарински коментира, че забраната на продажба на продукти от животински произход на фермерски пазари е предприета, заради струпването на фермери по тези пазари и опасността заболяването да се разпространи. Очаква се мерките да отпадат поетапно в следващите десетина дни, след като се направи цялостен скрининг в птицевъдните обекти.

"Вече е разрешена продажбата на риба и рибни продукти, както и на пчелен мед на тези пазари. Очаква се след изясняване на ситуацията в страната на регионален принцип, според актуалната епизоотична обстановка, да отпадат ограниченията и за други животински продукти", уточни д-р Патарински.

Председателят на Съюза на птицевъдите в България Ивайло Гълъбов каза, че в България се предприемат адекватни мерки срещу заболяването и неправителственият сектор е обединил усилията си с администрацията в лицето на БАБХ и МЗХ, и с научните среди.