По сигнал на БОЕЦ прокуратурата образува предварително производство, своя проверка започна и НАП
Един имот на столичната ул. “Чаталджа” и няколко сделки с него родиха скандал, а вече седмица върху фактите се трупат подозрения, внушения и спекулации.
Главните действащи лица са финансовият министър Асен Василев, депутатът от ПП Даниел Лорер и една бизнесдама, известна като кралицата на винетките - Станислава Арнаудова (виж карето).
Фактите
Фирма на Асен Василев купува имот на ул. “Чаталжда” за под 1 милион евро, ремонтира го и го препродава на 7 септември 2023 г. за близо 3,1 млн. лв. на “СИ Трейдинг 2016”, чийто собственик е Станислава Арнаудова. Нейната фирма “Интелигентни трафик системи” (ИТС) дистрибутира продажбата на винетки у нас срещу комисиона от 7%. През 2022-а Даниел Лорер купува имот в същата сграда и година по-късно го продава на Арнаудова срещу 1,8 млн. лева.
За тези сделки първа писа платформата BIRD. И върху публикацията започва трупането на различни версии и съмнения за порочни връзки между бизнес и политици.
“Дойче веле” пусна материал, в който се описва как миналото лято Министерството на финансите публикува на портала за обществени консултации законопроект за промени на Закона за обществените поръчки (ЗОП). Той предвиждаше изменения на някои режими, за да съответсват с европейски директиви. В материала се цитира и становище до Министерството на финансите, подписано от собственичката на ИТС Станислава Арнаудова. С него тя се противопоставя на предвидената отмяна на чл.14, ал. 9 от действащия ЗОП. Арнаудова иска да се запази текстът, по силата на който компаниите дистрибутори на винетки, каквато е нейната, остават извън обсега за Закона за обществените поръчки. Срещу направеното от нея предложение е отбелязано: “Приема се по принцип”.
В законопроекта, подготвен от финансовото министерство и внесен в парламента на 22 август м.г. от МС, текстът, срещу който протестират от ИТС, липсва, пише авторката на статията в “Дойче веле” Емилия Милчева. Ден по-късно тя е цитирана и от Полина Паунова в “Капитал”.
На пръв
поглед версията
звучи достоверно
Ден по-късно обаче от финансовото министерство официално съобщиха, че „медийните твърдения, според които през юни 2023 г. министерството е приело промени в ЗОП под влияние на външно становище, са некоректни“. Аргументът - “финансовото министерство не може да се е повлияло от становище на фирмата купувач на имот на Асен Василев и Даниел Лорер за промени в ЗОП, защото договорите с фирми за винетки изобщо не попадат в полето на закона, включително заради европейските директиви”.
Така внушението, че купувачът Арнаудова се отблагодарява на финансовия министър, отпада. Въпросната директива - ЕС/2019/520 на Европейския съвет определя, че договорите с доставчици на електронни услуги за пътно таксуване (вкл. винетки) нямат характеристики на обществена поръчка. Това е логично, защото те се сключват при еднакви публично оповестени общи условия и цени, всеки може да кандидатства и да получи право на доставчик. Важна подробност е, че през 2019 г.
фирмата на Арнаудова де факто е монополист
в дистрибуцията на винетки, докато в момента се конкурира с още 4 лицензирани доставчици.
Непредубеденият прочит на същите факти гласи: през юни 2023 г. МФ предлага промяна в ЗОП във връзка с изискванията по второто плащане по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). Целта е да се премахнат всички изключения от ЗОП, за които така или иначе не се провеждат търгове по различни закони. Освен договорите по Закона за пътищата предложените промени засягат и търговете на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за медицински изделия, продукти и апарати и др., които се плащат по пътеки и са предвидени в съответните специализирани закони. При общественото обсъждане са постъпили възражения срещу премахването на изключението не само за винетките, но и за търговете на НЗОК и други договори. Конкретно за винетките в становището си “Интелигентни трафик системи” иска изрично да има записано изключение за този вид договори в ЗОП, независимо че то не е необходимо. Подобно искане направиха и от Българския лекарски съюз за пътеките на НЗОК.
Тогавашният отговор на финансовото министерство е, че тези договори нямат характеристики на обществена поръчка. Затова няма значение дали формално ще приеме, или отхвърли мотивите на фирмата на Арнаудова – договорите така или иначе са извън приложното поле на ЗОП, а преди да бъдат внесени, промените в закона са съгласувани с ЕК. Изключенията, предвидени в директивите, са изчерпателно определени и не се допуска въвеждането на други. Тъй като това са изключения, които съществуват в закона, а не са нови, възраженията са приети по принцип, като са консултирани с ЕК преди внасянето им в МС и парламента.
От публикацията на BIRD става ясно, че дружество, от което Асен Василев е излязъл през май 2022 г., е с блокирани сметки заради иск на американски гражданин за 5 млн. лв. и по тази причина Марио Иванов Сотиров, който е управител и настоящ собственик на “СТВ Консълтинг”, подава в Търговския регистър искане да бъде обявено в несъстоятелност.
Три месеца преди това обаче същото дружество продава имотите си за над 3 млн. лв. Купувач е фирмата “Си Трейдинг 2016”, собственик на която е Станислава Арнаудова. Паралелно с това тя като физическо лице купува апартамент от Даниел Лорер в същата сграда. Той пък го е придобил от бившата фирма на Василев “СВТ Консълтинг” - за този имот Арнаудова плаща 1,8 млн. лева. А за останалата част, която остава собственост на Асен Василев, бизнесдамата плаща 3,1 млн. лева. Факт е, че цените, на които Василев и Лорер придобиват всеки своята част от сградата, са ниски, а препродажбата им е като на скъпи имоти. Това според BIRD дава основание да се заключи, че сделките са съмнителни и става въпрос за “насрещна престация”. Внушението е, че Арнаудова има защо да благодари на министър Василев.
В своя лаконичен стил Асен
Василев обясни казуса във фейсбук, подреждайки фактите така:
1. Сградата на ул. “Чаталджа” 3 е купена от “СТВ Консълтинг” ЕООД през 2019 г. за изграждане на офис на фирмата.
2. За покупката е изтеглен банков кредит от 2,9 млн. лв., който включва цената на имота (по оценка на банката) и средства за пълна реконструкция на сградата.
3. Реконструкцията на сградата е завършена през 2021 г., а през май същата година Василев излиза от дружеството.
Не само че не познавам купувача, но и смятам за абсурдно и злонамерено замесването на името ми в скалъпена история за нещо, което се случва две години и половина след като съм излязъл от фирмата, написа Асен Василев. Даниел Лорер пък обяснява разликата в цените с това, че продава имота след основен ремонт и с цялото обзавеждане в него.
По сигнал на “БОЕЦ” прокуратурата образува предварително производство. Националната агенция за приходите също започва своя проверка. Отговорите от двете институции ще отсеят фактите от твърденията. Така може би ще стане ясно дали цялата шумотевица около две частни сделки не е предизвикана от приятелски огън, и то от много близки до двамата замесени.
Станислава Арнаудова започва с продажбата на мобифони, сега я наричат кралицата на винетките
Станислава Арнаудова - собственичка на фирмата, която купува имота на ул. “Чаталджа”, развива бизнес вече близо 30 години. През повечето време той е бил свързан с телекомуникациите.
Арнаудова става предприемач през 1995-а, когато е на 19 години, разказва самата тя пред сп. “Ева”. Току-що е завършила френската гимназия в София. Със съдружничката си Теодора Дишлиева сключват договор за дилър на “Мобиком” и продават известните тогава мобифони.
След няколко години, когато аналоговата технология в мобилните комуникации залязва, двете се преориентират към продажбата на GSM-и. Започват да правят и още магазини, така е създадена веригата 2be. Стават основен дилър на “Виваком” при старта на оператора, сключват договор и за продажбата на услугите на “Глобул”, който сега е “Йетел”, и на “Мтел”, който се ребрандира на А1. С подкрепата на трите оператора бизнесът започва да се развива доста бързо, бройката на магазините на 2be стига почти 100. Годишните обороти от продажби надхвърлят 30 млн. лева. През 2009 г. “Виваком” купи 2be, а Арнаудова и Дишлиева излизат от бизнеса с мобилни телефони.
През годините двете бизнес дами имат обща фирма и с Николай Китов - бившия собственик на веригата “Техномаркет”.
През 2012-а двете учредяват “Интелигентни трафик системи” (ИТС). До 2019 г. компанията не може да се похвали с впечатляващи финансови успехи, макар че през 2017 г. например има приходи от над 2 млн. лв. от проучвания на пътния трафик. Възходът идва, след като компанията в края на 2018 г. подписва с пътната агенция договор за национален доставчик на услуги за събиране на пътни такси – винетки и тол. Според него дружеството получава 7% комисиона от всяка продажба. И още през първата година след сключване на договора приходите нарастват в пъти и стигат над 19 млн. лв. В следващите години продължават да се увеличават, за да стигнат през 2022 г. до над 28 млн. лв. За миналата година все още няма обявен финансов отчет. Впечатляващи се оказват и възнагражденията в “Интелигентни трафик системи”. За 2022 г. е посочено, че в компанията са работили 16 души, а разходите за персонал са 3,233 млн. лв., което прави средно по 202 062 лева годишно на човек. Успехът на ИТС става причина Арнаудова да стане известна като кралицата на винетките.