До 21 ноември приемат проекти за изграждане с 1,2 млрд. лева по плана за възстановяване
Инвеститорите в батерии за съхранение на ток ще плащат по 50 хил. лв. гаранция за всеки мегават. Това предвиждат промени в наредбата за присъединяване към мрежата, публикувани за обществено обсъждане. Гаранцията се въвежда, за да няма спекула с предварително запазване на капацитет в мрежите, без да се правят батерии, а с цел да се попречи на конкуренти.
Сумата ще се дължи при получаване на становище от мрежовия оператор за присъединяване на батериите. Може да се предостави като паричен депозит или банкова гаранция. Ако в тримесечен срок от издаването на становището за включването на батерията инвеститорът не внесе исканата сума, документите са невалидни. Ако се присъедини обектът, сумата ще се връща.
Промяната съвпада със стартирането на процедурата за изграждане на батерии, финансирана по плана за възстановяване. Схемата, известна като RESTORE, разполага с 1,2 млрд. лв. Тя вече е отворена за прием, по нея могат да кандидатстват всички - микро-, малки, средни и големи предприятия. Крайният срок за заявления е до 21 ноември.
Няма минимален размер за финансиране на предложение, а максималният е 148,6 млн. лева. Безвъзмездните пари са до 50% от проекта, но не повече от 371 607,70 лева за 1 метаватчас използваем капацитет. В случай че кандидатът е заявил финансиране, което надвишава максимума, оценителна комисия ще извърши корекция в бюджета, като служебно го намали до максимално допустимия размер.
Фирмите, които кандидатстват, трябва да предоставят банкова гаранция в размер на 3% от безвъзмездното финансиране, което искат. Има условия за собствения им капитал. Той трябва да е 6 млн. лв., ако ще изграждат батерии с капацитет между 20 и 50 мегаватчаса, и 10 млн. лв. за батерии над 50 метаватчаса.
С парите по мярката се очаква да бъдат изградени съоръжения за съхранение на ток от поне 3000 мегаватчаса капацитет. Целта е по-успешно балансиране на системата след бума на фотоволтаичните централи през последните години. По данни на Агенцията за устойчиво енергийно развитие към 2023 г. фотоволтаиците са били 2871 мегавата, а вятърните централи – 697.
Подробна информация за процедурата и условията за кандидатстване може да се намери на в интернет на сайта eumis2020.government.bg.