Научен анализ показва, че ако не се заемете сериозно с кариерата си между 20 и 30 години, после е много трудно
"Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие, отношенията на работното място, за добрите практики на работодателите, за новини от HR сектора и мениджмънта, за пазара на труда и свободни работни места.
Завист тресе хората под 20 и онези след 30 - и едните, и другите си мислят, че от 20 до 30 е най-безгрижното десетилетие от човешкия живот. Тийновете копнеят да влязат в тази възраст, за да се измъкнат от опеката на мама и тате, да станат самостоятелни и да правят, каквото си искат. Излезлите от тази възраст пък изпитват "жалба за младост", налегнати от все повече грижи за кариерата и семейството. А тези грижи наистина са по-тежки за хората, които не са били достатъчно активни между 20 и 30 години, твърдят учените.
Голяма грешка е през новото хилядолетие годините от 20 до 30 да се смятат за безгрижно време, когато можеш волно да си поживееш и да отлагаш големите усилия в работата. Така се пропилява най-продуктивното десетилетие от живота си.
През него по традиция се придобиват образование и професия, започва трупането на опит. Но стремежът за бързо развитие на кариерата не бива да се смята за по-сетнешна задача.
По биологични причини личността се променя най-активно от 20- до 30-годишна възраст. Около 30 мозъкът завършва развитието си. После той остава пластичен, но вече не работи с такава скорост и усвояването на всичко се забавя. Ако във върховия си период не е бил натоварван да трупа и да надгражда все повече опит за определена работа, му става по-трудно.
На 20 и нещо хората често смятат, че разполагат с още десетки години, в които да правят кариера. На практика обаче се оказва, че онези, които са започнали по-късно, рядко успяват да преодолеят изоставането от връстниците си, които сериозно са се захванали по-рано с избраната професия. Освен че мозъкът не работи със същата лекота, действа и прословутото правило за 10-те хиляди часа, нужни за усвояването на всяка работа. А към това се прибавя динамиката - в 21 век всичко се променя и развива толкова бързо, че повече от всякога е необходимо непрекъснато да се надгражда и да се учат съвсем нови неща. Те обаче стъпват върху стабилна основа, не идват на голо поле.
Не отлагайте професионалните си амбиции и усилията, които полагате за тях. Ако не създадете начална платформа за себе си до 30, ви чака много тежко следващо десетилетие, твърдят специалистите по личностно развитие. Когато отлагате всичко, на плещите ви ляга огромно бреме - да преуспеете на избраното поприще и да напреднете в кариерата, да си намерите партньор и да родите деца, да спечелите пари и да си купите дом. И всичко това в много кратък срок - в десетилетието до 40. Много от тези задачи са практически несъвместими и е трудно да се изпълнят едновременно.
С изследвания учените са доказали, че 80% от съдбоносните събития в човешкия живот се случват преди 35-годишна възраст. Сред тях са най-важните стъпки в кариерата. Две трети от повишенията на заплатата например идват в първите 10 години от професионалната дейност.
Безгрижното десетилетие от 20 до 30 е мит, който никога не е бил верен. Неслучайно има поговорка, че който не е станал красив до 20, умен до 30 и богат до 40, никога няма да стане.
За това говори не само фактът, че много от най-богатите хора на планетата в момента са млади и са започнали да правят бизнес още в студентските си години.
Оказва се, че е така още по-отдавна. Екип учени от университетите в Бостън и в Мичиган, САЩ, е анализирал стотици автобиографични разкази, написани от известни хора вече в зрялата им възраст. При повечето от тях важните събития, които са определили целия им живот и са ги направили известни, са се случили именно в периода от 20 до 30 години.
Десетилетието е ключово и за щастливия личен живот. До 30 повече от половината хора срещат партньора си и сключват брак или започват да живеят заедно. Макар че жените все по-често отлагат раждането на деца заради кариерата си, нищо не е отменило биологичния факт, че пикът на репродуктивните им способности е около 28 години.
От избора на спътник пък зависи целият живот. Работата, парите, стандартът, семейството, здравето, пенсията и дори смъртта - всичко е състезание по двойки. И с усилията на двама скоростта е по-голяма отколкото с усилията на един.
Когато между 20 и 30 смятате, че още не ви е нужна сериозна връзка и я отлагате за по-нататък, ще ви бъде по-трудно да постигнете успех.
Не вярвайте на митове, 10-те години между 20 и 30 не са безгрижни, а са най-лесното време да станете онези хора, които искате да бъдете цял живот, заключават учените.
В "Точният човек" можете да прочетете още:
Какво да забравите, като завършите университет
Лоши навици, които може неусетно да си носите заради родителите даже на работа
Наръчник да се справяте с колега, който има синдрома на Питър Пан
7 лесни начини да повредите реномето си на делова среща
Как да използвате огледалните неврони и да помагате на харизмата си
Най-ефективните християнски божи заповеди за успех в кариерата
Стратегия да изкорените професионален навик, който не ви върши работа
11 стъпки по-бързо да усвоявате ново професионално умение
Техники да взимате правилни решения
Трикове за чар в делови видеоразговори
Тактики да се справяте с колега подлец