„Главболгарстрой" е водеща компания координатор в консорциума от 10 европейски организации

Европейският комисар за стартиращите предприятия, научните изследвания и иновациите Екатерина Захариева преряза днес лентата на пилотната за Югоизточна Европа мобилна инсталация за производство на рециклирани строителни материали „MOBICCON-PRO" край Кремиковци.

Проектът е финансиран със средства от ЕС в размер на 9,5 млн. евро по линия на програма "Хоризонт Европа" и се изпълнява в партньорство с български и чуждестранни университети и научни институти, като водеща компания координатор на проекта е „Главболгарстрой холдинг" АД. В откриването на инсталацията участваха също вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев, министърът на околната среда и водите Манол Генов, Камен Пешов, председател на Надзорния съвет на „Главболгарстрой Холдинг" АД, Лауренциу Плошану, вицепрезидент на Европейската федерация на строителната индустрия и др.

„За първи път видяхме такава инсталация преди около 20 години в покрайнините на Милано при разрушаването на стари сгради. Видяхме, че отпадъците от тях веднага се рециклират, за да бъдат използвани отново и си казахме кога ли и в България ще имаме подобна инсталация", сподели по време на церемонията Камен Пешов.

„Днес съм горда, че такъв проект стартира точно в България. Напоследък всичко, свързано със зелената сделка се посреща с известно недоверие, а в случая с тази инсталация зелената сделка, устойчивостта и икономиката вървят ръка за ръка. Това е и целта на програмата „Хоризонт Европа" - да създава мрежи и връзки между бизнеса, учебните заведения, местната власт и други институции", сподели еврокомисар Захариева.

Вицепремиерът Томислав Дончев благодари на ГБС за лидерството в това да не се пилеят ресурси и да се опази природата. А шефът на Камарата на строителите в България Илиян Терзиев заяви, че „Както винаги ГБС е локомотивът, който тегли влака на българското строителство напред".

Проектът за инсталацията край Кремиковци е за 26 млн. лева и бе финансиран с грант от 9,5 млн. евро по програма „Хоризонт Европа" на ЕК.

В него участват партньори от Франция, Белгия, Дания, България и Сърбия. Освен българските "Главболгарстой", Университетът по архитектура, строителство и геодезия, Институтът за икономическа политика и подкрепящите общини Монтана, Самоков, Сливница и Костинброд, ангажирани с идеята са Датският технологичен институт, Европейската федерация на строителната индустрия, базирана в Брюксел, белгийската IDEA Consult, парижкият Университет CY, Cergy , сръбската община Пирот.

Те са си поставили за цел да наложат нова концепция при третирането на строителните отпадъци, използвайки ги като ресурс и връщайки ги обратно в строителния процес или на пазара.

Като част от проекта е разработена компактна мобилна инсталация за производство на висок клас рециклирани строителни материали, които ще бъдат предложени на пазара. Компактността на решението позволява съоръжението да бъде разположено в различни общини не само в България, но и в чужбина, включително при необходимост и на големи текущи строителни или пътностроителни обекти. Инсталацията разполага и с подвижна лаборатория. Капацитетът й е да преработва над 150 хиляди тона сторителни отпадъци годишно.

Инж. Камен Пешов, председател на Надзорния съвет на "Главболгарстрой Холдинг"
Инж. Камен Пешов, председател на Надзорния съвет на "Главболгарстрой Холдинг"