Наследник на империята "Бъркшър Хатауей" е канадецът Грег Абел
Оракулът от Омаха Уорън Бъфет обяви края на една ера този уикенд, след като разкри, че ще се оттегли от поста главен изпълнителен директор на “Бъркшър Хатауей” в края на 2025 г., съобщи Би Би Си.
По време на годишното събрание на компанията си 94-годишният инвеститор заяви, че след 60 години начело е готов да предаде юздите на зам.-председателя Грег Абел.
“Мисля, че е дошъл моментът Грег да стане главен изпълнителен директор на компанията в края на годината”, посочи Бъфет, като изненада събралата се публика от 40 хил. души, а също и самия Абел. 62-годишният канадец беше избран лично от Бъфет преди 4 години за негов наследник, но за пенсионирането си знаменитият инвеститор беше казал единствено на децата си Хауърд и Сузи.
Бъфет, който е считан за най-великия инвеститор в модерната история, се запознава отблизо със света на финансите още в ранна възраст. Роден е на 30 август 1930 г. в Омаха, Небраска. Баща му Хауърд Бъфет е брокер на ценни книжа и американски конгресмен, което вероятно допринася за интереса му към стоковия пазар. Още на 11-годишна възраст Уорън купува първата си акция от компания, наречена Cities Service Preferred, с което поставя началото на страстта си към инвестирането през целия си живот.
Академичният път на Бъфет допълнително оформя бъдещия му успех. Той завършва бизнес администрация в Университета “Небраска-Линкълн” през 1951 г. След това следва магистратура в Колумбийския университет, където учи под ръководството на Бенджамин Греъм, легендарен инвеститор, известен като “бащата на инвестирането в стойност”. Греъм формира инвестиционната философия на Бъфет, която се фокусира върху закупуването на подценени компании и задържането им в дългосрочен план - стратегия, която във времето става негова отличителна черта за успех.
След като завършва Колумбийския университет, Бъфет работи за кратко в брокерската фирма на баща си, преди да стане партньорството с Греъм посредством фонда Graham-Newman Corporation. По-късно Бъфет работи в няколко други инвестиционни фирми, но именно завръщането му в Омаха бележи началото на възхода му. Тогава той използва спестяванията си, за да започне да купува акции на подценени компании. Една от тях е фалиращата текстилна фирма “Бъркшър Хатауей”, която Бъфет превръща в перлата на инвестиционната си империя.
Бъфет трансформира “Бъркшър Хатауей”, използвайки я като холдинг за постоянно нарастващ списък от печеливши предприятия. От застраховане до потребителски стоки, компанията се превръща в диверсифициран конгломерат, привличащ вниманието на инвеститори по целия свят. В момента инвестиционният гигант се оценява на 1,16 трилиона долара. Бъфет пък се оценява на 168,2 млрд. долара, което го прави петия най-богат човек на планетата.
Въпреки богатството си, Бъфет е известен със скромния си начин на живот. Той все още живее в къщата си в Омаха, която купува през 1958 г. за 31,5 хил. долара. Годишната му заплата от “Бъркшър Хатауей” е 100 хил. долара. Инвеститорът често е изразявал мнение, че истинската радост от богатството всъщност идва от това да го раздаваш. В последното си обръщение към акционерите Бъфет коментира, че се гордее много “с това, което изградихме тук”, и допълни: “Искам да уверя всички, че бъдещето на компанията е в добри ръце с Грег”.