- Габрово направи първата енергийна общност у нас, сега се готви и за втора
- Променят закон, за да отпаднат таксите при ползване за собствени нужди
Ниски сметки за ток и доход от производството на електричество - това е възможно не само за големи инвеститори в енергетиката, а и за хората.
Достатъчно е с приятели или съседи да се вложи в технология за производство на енергия - тоест да се създаде енергийна общност. Терминът бе официализиран в два закона - за енергетиката и за енергията от възобновяеми източници. В енергийния закон е дефинирана енергийна общност, а във втория - общност за възобновяема енергия. Разликата е, че първото сдружение може да инвестира в централи с каквото си изберат гориво, докато втората е само за зелена енергия.
Ако една общност произведе соларна енергия, ползва част от нея, при излишък го вкарва в мрежата. Така има евтин ток и печалба от продажбата.
Опитът на първата енергийна общност показва, че доходността е 3% на година. Сдружението бе основано от Габровската община. В нея се включиха и хора от други градове. Засега е единствена. В Бургас, където енергийната общност ще инвестира в солари при басейн, е на ниво проект.
Първата общност
бе създадена през февруари 2024 г.,
включиха се 67 физически лица, 5 малки и средни предприятия и община Габрово. Със събраната сума от 160 180 лева бе изградена фотоволтаична инсталация с мощност 100 киловата на покрива на Регионалното депо за неопасни отпадъци. От 13 септември миналата година тя е свързана с разпределителната мрежа и дава ток на сградата на общината, на спортния комплекс “Христо Ботев” и на още 3 общински обекта. От тази дата са в сила и договорите с инвеститорите.

Общността е регистрирана като дружество по Закона за задълженията и договорите, това е правната форма, която са намерили за удачна. Общината се включва с даването на покрива на депото за 10 години, поема административните процедури, управлява фотоволтаика. Тя
поема ангажимент и за дългосрочно изкупуване на на тока на твърда цена
В събранието на инвеститорите всеки има право на един глас, независимо дали е вложил минимума от 500 или максимума от 5000 лева.
Инвеститорите получават дивидент, който е към 3% на годишна база. В общността са решили първо да възвърнат вложенията на инвеститорите, за да не се налага да се подават данъчни декларации, и след това да плащат дивидент. Вече на два пъти са превеждани суми за възвръщане на инвестициите от 10 и 12%.
Остатъкът от произведения от фотоволтаика ток, който не се ползва, се вкарва в мрежата. За да стигне до другите ползватели, се плащат цени за достъп и пренос през разпределителната и преносната мрежа, въпреки че последната не се използва. Общността настоява за произведената енергия, върната в мрежата и потребена от членове, да не се плаща такса за преносната мрежа. Изпратено е писмо до министъра на енергетиката Жечо Станков, до ЕСО и до КЕВР. Оказ-ва се, че за да отпадне това плащане, е нужна промяна в законодателството.
Така че това е пропуск в закона, който трябва да се поправи, още повече че в бъдеще може да има споделена енергия, която не се транспортира през преносната мрежа. Преди дни парламентът отложи приемането на второ четене на промени в Закона за енергия от възобновяеми източници. В него се
предвижда именно това - когато възобновяема енергия се ползва на място, да не се плащат мрежови такси
Сега в Габрово готвят създаването на втора енергийна общност. Тодор Попов, който е двигател на тези начинания и шеф на дирекцията за административно и правно обслужване в общината, е убеден, че това е един от начините за достъп на хората до евтина електроенергия.
Не е въпросът да се гони голяма печалба, а членове на общността да могат да купуват ток на преференциални и предвидими цени. Само че този момент на излизане на свободния пазар на домакинствата се отлага от политиците. И другата голяма пречка е липсата на дигитализация, която да позволява електромерите да мерят близко до реалното време. Без това няма смисъл да се приема евтина електроенергия.
Поканите за втората енергийна общност са две. Първата е със срок до 30 май 2025 г. и важи за хора, които са регистрирани на територията на община Габрово. Вторият етап и до 15 юли и е отворен за участници от цялата страна. Стойността на проекта е 216 хиляди, а участниците може да се включат с вноска не по-малка от 500 и не повече от 5000 лева.
Инвестицията е за изграждането на по-голям фотоволтаик с мощност 150 киловатпика, който струва 195 000 лева. Инсталацията ще бъде на сграда, собственост на предприятието “Общински пътнически транспорт”. Този път енергийната общност ще се сформира за период от 20 години, а не за 10, като първата. Възвръщаемостта е средно към 3%.
Намерението е токът да се ползва предимно за зареждане на електробусите на общинското предприятие
Прогнозната оценка за производство е 188 671 киловатчаса на година, а потреблението е приблизително 52% от произведената енергия. В процес на избор са други потребители в града. Изкупуването на тока ще е по твърда цена за 20-годишен период с опция за преоценка на 3 години.
Прогнозите са соларът да е готов до края на лятото, а от есента да произвежда ток, като в края на годината да е готова втората енергийна общност. Предвижда се част от вкарваната в мрежата електроенергия - 10%, да бъде за център за настаняване на деца от семеен тип при цена на тока от 60 лв. за мегаватчас. Това е социалната функция на проекта.
Има още идеи за енергийни общности в Габроно - изграждане на малка ВЕЦ, с която да се балансира електроенергията, която произвеждат първите две, казва Попов. Друго намерение е да се правят вецове на водопровода от язовира, което значи сътрудничество с ВиК дружеството.
Опитът и знанията на габровци се търсят от други общини в страната. Те са го споделяли с Кюстендил, Смолян, Стара Загора, Столична община, Челопеч.