В задаващите се горещи дебати по реформа на пенсионната система в помощ на своите читатели “24 часа” започва поредицата “Умно за пенсиите”. Целта ни е да им разясним някои теми от изключителна важност, оставащи встрани от най-популярния разговор за размера на вноската и пенсионната възраст. Водени от разбирането, че тристълбовият модел трябва да се разглежда в цялост, не в конкуренция между отделните компоненти, ще разкажем детайли за втория и третия стълб. И някои умни решения, които могат да гарантират спокойствие на бъдещите пенсионери.
В последните години често се чуват притеснения от хора, че пенсионните фондове могат да “фалират” и вноските им да изчезнат. Подобни страхове обаче са неоснователни, защото системата за допълнително пенсионно осигуряване в България е структурирана така, че осигурява максимална защита на средствата на гражданите.
На първо място, пенсионните фондове са напълно отделени юридически и финансово от пенсионноосигурителните дружества, които ги управляват. Това означава, че дори дадено дружество да изпадне в затруднение или престане да съществува (което не се е случвало никога в Българя), средствата на осигурените лица не са застрашени. Активите на пенсионните фондове се съхраняват в лицензирани банки-попечители от БНБ, които следят ежедневно всяко движение и инвестиция, извършвана от името на фонда, потвърждават верността на цените и нетната стойност на активите. Тези фондове и техните висококвалифицирани портфейлни мениджъри инвестират единствено съгласно регулацията пенсионните вноски в разрешени инвестиционни инструменти и ценни книжа като акции, облигации и други.
Законодателството в сектора е сред най-строгите – изисква висок капитал, задължителни външни одити от двама независими одитори и ежедневна отчетност към Комисията за финансов надзор. КФН има достъп до данните за всяка инвестиция, дали се спазват ограниченията за инвестиране и следи изчисленията на нетната стойност на активите. Освен това активите на пенсионните фондове не могат да бъдат включени в масата на несъстоятелност при евентуален фалит на управляващото дружество и не могат да бъдат използвани за погасяване на дългове към кредитори.Активите на осигурените лица във фондовете са напълно отделени по закон, което се следи неотклонно.
Дори в хипотетичен сценарий на преструктуриране активите на фонда биха преминали под управлението на друго лицензирано пенсионно дружество с одобрение на КФН, без това да засегне правата и парите на осигурените. Всяка партида остава лична и гарантирана.