Депутатите от Комисията по икономическа политика и иновации към Народното събрание приеха на второ четене Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за насърчаване на инвестициите (ЗНИ), с вносител Александър Иванов (ГЕРБ-СДС) и група народни представители на 12 март 2025 г. На заседанието присъстваха заместник-министърът на иновациите и растежа Мартин Дановски; Елена Пищовколева, директор на дирекция "Насърчителни мерки и проекти"; Ралица Туева, държавен експерт в дирекция "Насърчителни мерки и проекти" и Лъчезар Борисов, съветник към кабинета на министъра на иновациите и растежа. 

Думата в заседанието беше дадена първо на заместник-министър Дановски, който обяви, че Министерството на иновациите и растежа (МИР) подкрепя в цялост предлаганите и гласувани днес промени в ЗНИ, защото според него те ще облекчат значително инвестиционния процес в страната и навременното изпълнение на проектите. Мартин Дановски препотвърди позицията на представляваното от него министерство, че промените в ЗНИ, по думите му, са много чакани от бизнеса, пише БТА. 

"Голям брой предприятия са с издаден сертификат за инвестиция и очакват подновяването на прилагането на финансовите и насърчителни мерки, след като бъдат отразени със сегашната редакция на закона, имайки предвид последните промени в общия Регламент за групово освобождаване", посочи заместник-министър Дановски. 

Той е убеден, че с гласуваните днес текстове на предлагания Законопроект за изменение и промени на ЗНИ ще се увеличи ефективността на мерките за насърчаване на инвестициите, а също така ще се опростят и направят по-прозрачни изискванията за онези инвестиционни проекти, които кандидатстват за насърчителни мерки. 

“Компаниите ще оценят предвидените промени, защото това ще облекчи процедурите и условията за сертифициране и подкрепа на инвеститорите. На следващо място ще съкрати допълнително сроковете за административно обслужване", каза още той и допълни, че те ще бъдат с една трета по-кратки от от предвидените в съответните нормативни актове. Ще се намалят изискванията за минимално самоучастие на инвеститор със собствения и привлечен частен капитал от 40 на 25 процента. Ще се въведе 14-дневен срок за преглед на подадените заявления и съпътстващи документи за несъответствие и непълноти от страна на Българската агенция за инвестиции (БАИ) и кметовете на общини. Ще се създаде възможност да се прилагат насърчителни мерки и при изпълнението на общ инвестиционен проект между две и повече юридически лица, а не само по отношение на дъщерни дружества, посочи той. 

Заместник-министър Дановски приветства и заложената възможност за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ на приоритетни инвестиционни проекти в преработващата промишленост и такива в сферата на образованието и научната сфера, които, припомни той, са в сферата на МИР.  

Като подкрепа на бизнеса той определи и предвидената реформа в насърчителната мярка за финансово подпомагане за обучение на служители. Тук се предвижда разширяване на кръга на допустимите обучения от досегашната възможност за професионална квалификация на кадрите. 

Членовете на парламентарната комисия гласуваха днес и в подкрепа на предложението за създаване на нова подкомисия, имаща за цел оказване на подкрепа на законодателния процес, свързан с членството на България в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). За неин ръководител беше избран Александър Иванов (ГЕРБ-СДС), а от всяка една парламентарно представена група се очаква да номинира до 8 май по един свой представител в подкомисията. 

На днешното заседание бяха представени трима нови членове на Комисията по икономическа политика и иновации - Иван Клисурски от ИТН, Мария Илиева от групата на "Величие" и Пламен Петков от МЕЧ.