Законопроект за пазарите на криптоактиви беше приет на първо гласуване от Комисията по бюджет и финанси към Народното събрание. С предложения проект се въвеждат в националното законодателство мерки за осигуряване на условия за прилагане на изискванията на регламенти на Европейския съюз относно пазарите на криптоактиви, информацията, придружаваща преводите на средства и прехвърлянията на определени криптоактиви, както и мерки, свързани с оперативната устойчивост на цифровите технологии във финансовия сектор.

Европейският Регламент относно пазарите на криптоактиви цели да създаде хармонизирана регулаторна рамка за пазарите на криптоактиви в Европейския съюз и надзорни правила за издаването, предлагането и дейностите с криптоактиви, става известно от мотивите към законопроекта.

В съответствие с регламента за криптоактивите и с цел осигуряване на единен надзор на всички дейности, свързани с търговията на криптоактиви се предлага Комисията за финансов надзор да бъде национален компетентен орган за целите на лицензирането, регулирането и надзора върху дейностите на доставчиците на услуги за криптоактиви, издателите на криптоактиви, различни от токени, обезпечени с активи, или от токени за електронни пари, и на издателите на токени, обезпечени с активи, посочи заместник-министърът на финансите Методи Методиев, който представи пред комисията законопроекта.

Българската народна банка от своя страна се предвижда да бъде надзорен орган по отношение на дейността на издателите на токени за електронни пари, добави той.

По думите му се предлага преходен период до 31 декември 2025 година за привеждане на дейностите в съответствие с новите изисквания за доставчиците на услуги за криптоактиви, които са предоставяли услугите си съгласно българското законодателство преди 31 декември 2024 година.

Към настоящия момент дейностите по придобиване, търгуване и разплащане с виртуални валути (или криптовалути) не са регулирани, освен за целите на мерките срещу изпирането на пари и финансирането на тероризма, пише в мотивите на законопроекта. От 7 август 2020 г. в Република България е установен регистрационен режим на лицата, които по занятие предоставят услуги за обмяна между виртуални валути и признати валути без златно покритие, и на доставчиците на портфейли, които предлагат попечителски услуги.

Целта на новия закон е осигуряването на защита на интересите на държателите на криптоактиви и на клиентите на доставчици на услуги за криптоактиви, обезпечаването на условия за развитие на прозрачен и ефективен пазар на криптоактиви, поддържане на стабилност, прозрачност и доверие на пазара на криптоактиви и създаване на условия за подпомагане на иновациите и лоялната конкуренция в областта на пазарите на криптоактиви, пише в законопроекта, внесен от Министерски съвет.

С въвеждането на уредба за пазарите на криптоактиви в национално законодателство в съответствие с регламента на ЕС дружествата в Република България ще могат да се възползват изцяло от предимствата на новата европейска регулация. Ще се изгради по-надежден и сигурен пазар на криптоактивите, посочват вносителите.

Когато криптоактивите са правно регулирани, те разширяват инвестиционните възможности за инвеститорите. Регулирането и надзорът над лицата, извършващи услуги с криптоактиви, води до ефективно управление на операционните и киберрискове при предоставянето на услугите и повишава като цяло сигурността на пазара на криптоактиви, пише в мотивите.

Това би следвало да допринесе и за минимизиране на риска за потребителите от фалит на лица, предоставящи услуги с криптоактиви. Компетентните органи ще следят за съблюдаване на минимални стандарти за оперативни рискове (включително киберрискове), като по този начин доставчиците на услуги ще се насърчават да въвеждат подходящи системи и контроли, предпазвайки потребителите от загуби, произтичащи от хакерски атаки, софтуерни грешки или загуба на данни, добавят вносителите.