Фискалният съвет, ръководен от бившия финансов министър Симеон Дянков, оспори необходимостта страната ни да увеличи разходите за отбрана и тяхната ефективност.

Тази година България отделя малко над 2% за отбрана, но тенденцията в ЕС е този процент да се увеличи. За целта Европейската комисия представи специалния план "Превъоръжи Европа", който допуска разходите за отбрана да не бъдат включвани в дефицита на страните членки. Освен това се осигурява и възможност за заеми при преференциални условия. По този начин европейските страни бързо ще могат да модернизират въоръжените си сили.

Фискалният съвет обаче има резерви към възможността България да поиска надхвърляне на лимита за 3% дефицит заради завишени разходи за отбрана тази и следващите три години.

16 държави членки, включително България, вече взеха решение да поискат активиране на клаузата. Клаузата за дерогация обхваща период от 4 години и допуска отклонение до 1.5% от БВП, ако е заради увеличени разходи за отбрана.

"Прогнозите сочат, че национално финансираните капиталови разходи за 2025 г. ще нараснат до 3.5% от БВП на страната, което отразява натиск върху публичните финанси", посочват от Фискалния съвет.

Оттам имат резерви и за продуктивността на разходите за отбрана и ролята им в развитието на отбраната.

Според Фискалния съвет увеличеното финансиране на отбраната може да предизвика ефект на изтласкване, при който ограничените публични ресурси се отклоняват от сектори с по-висока икономическа възвръщаемост, като например образование или пътна инфраструктура.

"Фискалната политика през последните три години страда от хроничен дефицит, липсват достатъчно ангажименти за антициклична политика, включително в обозримо бъдеще. Увеличението на разходите за отбрана следва да бъде поне отчасти компенсирано от ограничаване на ръста на текущите разходи", пишат от Фискалния съвет.

Страната ни обяви интерес и към възможността за заеми и поиска да пренасочи към отбраната и неусвоени средства по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ).

Основните функции на Фискалния съвет са независимо наблюдение и анализ на бюджетната рамка, като от края на март се води от министъра на финансите в първото правителство на ГЕРБ Симеон Дянков. Негови членове са още Любомир Дацов, Атанас Атанасов, Десислава Калчева и проф. Богомил Манов.

Военното министерство поиска бюджет за отбрана от минимум 2.5% от БВП, като предупреди, че ускорената модернизация ще спре тази година заради липсата на средства за нови проекти. Но военният министър Атанас Запрянов заговори за бюджет от над 3% от БВП.

България през последните години сключи едни от най-мащабните си военни сделки за придобиването на нови изтребители и бронирани машини, но те се изплащат разсрочено.

Необходими са и значителни средства за усвояване и експлоатация на новата техника, а освен това тази година бяха вдигнати ударно заплатите на военните.

На днешното заседание на Фискалния съвет беше прието Становище относно Годишния доклад за напредъка за 2025 г. по...

Posted by Фискален съвет на България on Thursday 8 May 2025