Парламентът попълни състава на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) от квотата на Народното събрание с избора на заместник-председател и двама членове.
За зам.-председател мнозинството одобри кандидата на ГЕРБ-СДС Кристина Андонова-Хитрова. Тя получи 112 гласа в подкрепа, 54 бяха "против" и 44 депутати се въздържаха. Новият зам.-шеф на регулатора и в момента заема този пост (от 2020 г.). Преди да постъпи в КРС през 2018 г., тя е работила като експерт в министерствата на промишлеността и на икономиката, както и в администрацията на Министерския съвет, където е била в дирекцията за програмиране на средствата от ЕС, а след това и координация на политиките на съюза, както и в Агенцията по обществени поръчки.
Като членове влизат Петър Мутафчиев (117 "за", 60 "против" , 36 "въздържал се"), номиниран от "БСП - Обединена левица", и Нейчо Величков от "Има такъв народ", за когото гласуваха 114 депутати, 68 бяха "против", а 36 - "въздържал се".
Мутафчиев е бивш министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията в правителството на Сергей Станишев. Беше дълги години депутат от левицата, а след излизането си от парламента мина в частния бизнес, а компанията му се занимава с консултиране и разработване на стратегии за бизнес развитие, фокусирани върху транспорта и инфраструктурата.
Предложеният от ИТН Нейчо Величков е мениджър в областта на комуникациите. Работил е в първия български GSM оператор, след това биографията му минава през мобилен оператор и доставчик на телевизия, в различни години заема ръководни позиции в консултантски проекти в Близкия Изток и Азия.
"Продължаваме промяната - Демократична България" номинираха за член Жулиета Мандажиева, но тя не получи достатъчно гласове. Подкрепиха я 27 депутати, 82 бяха "против" и 101 се въздържаха.
Не срещна нужната подкрепа и кандидатът за член на регулатора от ПГ "Демокрация, права и свободи" - ДПС Рушен Риза - 18 народни представители бяха "за", 93 гласуваха "против" и 99 се въздържаха.
При изслушването си в транспортната комисия кандидатът на ГЕРБ-СДС Кристина Андонова-Хитрова посочи, че административният капацитет в контекста на всички нови теми, които ще бъдат добавени в отговорността на регулатора - цифрови услуги, изкуствен интелект, цифрови данни, са един от основните ѝ приоритети. Второто направление е качеството на аналитичната дейност в комисията, добави тя. Третото, към което кандидатът каза, че ще се стреми, е принципът на консултативност и прозрачност.
При дискусията в пленарната зала от "Възраждане" настояха за реформа в регулатора, а лидерът Костадин Костадинов обяви, че ще предложат и всеобхватна административна реформа, с която да премахнат всички "такива паразитиращи" структури.
Мартин Димитров от "Продължаваме промяната - Демократична България" попита защо в България все още няма виртуален мобилен оператор. Поставихме въпроса при изслушването, мислим, че КРС не е създала правила за това, посочи той. Трябват повече конкуренти, подчерта Димитров и отбеляза, че всички кандидати са поели ангажименти в тази посока , без номинираната Кристина Андонова-Хитрова от ГЕРБ-СДС. Ние даваме слаба оценка на досегашната КРС, такива оператори има в Косово, в целия ЕС, затова смятаме, че трябва нова комисия с по-активен начин на действие, коментира депутатът от ПП-ДБ.