Втората кандидатура на Росина Чолеева - Киркова за член не събра подкрепата на депутатите, откриват нова процедура 

Парламентът избра двама заместник-председатели и един член на Сметната палата. Първоначално имаше две номинации за членове, но управляващото мнозинство не подкрепи кандидатурата на Росина Чолеева - Киркова. Сега ще трябва да се открие процедура за избор на нов кандидат.

Така подкрепа получиха Маргарита Николова и Силвия Къдрева за заместник-председатели на Сметната палата, а Даниела Въткова – Милушева за член. 

"Абсурдна наглост, законът казва, че трябва да има лица, които не са политически обвързани в Сметната плата, а сега не подкрепяте кандидата, защото не е одобрен от вас", обърна се Лена Бориславова от ПП-ДБ към управляващото мнозинство. Тя бе категорична, че политическото овладяване не е допустимо при избора на членове и предложи прегласуване, но дори и след него нямаше промяна в гласуването. 

Понастоящем председател на Сметната палата е Димитър Главчев, а негови заместници са Горица Грънчарова - Кожарева и Тошко Тодоров. Николова и Къдрева са кандидатури на Главчев, а Въткова и Чолеева на управителните органи на Института на дипломираните експерт-счетоводителите и на Института на вътрешните одитори в България.

"Видимо беше за всички граждани, че като служебен премиер Главчев изпълняваше нареждания на Пеевски, вероятно и сега сме в тази хипотеза. Бих искал да попитам г-н Главчев кой му е препоръчал кандидатите за зам.-шефове, и дали е проверил дали заместниците му, в частност г-жа Къдрева отговоря на изискванията? Например дали нейната диплома за магистър е установена. Освен това не е сигурно, че има изискуемия 15-годишен опит конкретно в одитната сфера. Ще оспорим пред КС този избор. За нас Главчев е в несъвместимост на този му пост, той е бил външен министър в неговото правителство. Ще попитаме КС, защото мислим, че той изобщо няма право да предлага членове", каза от трибуната съпредседателят на "Да, България" Божидар Божанов.

Според Костадин Костадинов въпросът не опирал до техните професионални качества. Според него Сметната палата правила одити само на определени партии, дори даде и пример за "Възраждане" през 2017 г., но се съмнявал например да е правен такъв на ДПС-НН на Делян Пеевски. По думите му одитната институция станала свръхполитически орган, а предложените кандидати били хора на управляващото мнозинство. 

"Сметната палата е силно политизиран орган, който има важна роля в обществения и политическия живот в страната. Заради промените в конституцията от ПП-ДБ, ГЕРБ и Пеевски шефът и зам.-шефовете на институцията могат да станат служебни премиери. А Главчев е ярка политическа фигура от ГЕРБ. Неговите личности политически пристрастия са ясни. Нали никой няма илюзията, че неговите заместници не са политически обвързани? Това ли е независимата съдебна система, това ли е независимата Сметна палата, регулатори, които би трябвало да има една демократична, правова държава? Ние няма да ги подкрепим, не вярваме в тяхната обективност", категоричен бе зам.-председателят на ПГ на "Възраждане" Цончо Ганев.

Маргарита Николова има повече от 40 години професионален опит в сферата на финансите, счетоводството и публичния контрол, като е заемала редица ръководни позиции, сред които заместник-председател на Комисията по бюджет и финанси, по труда и социалната политика и по икономическа политика в 42-ото и 44-ото Народно събрание. 

Силвия Къдрева има дългогодишен опит в Сметната палата. Тя работи в системата от 1999 г., като през този период активно подпомага одиторската дейност чрез изготвяне на тематични справки и анализи, свързани с одитираните обекти, участва в процеса на полагане на основите за изготвяне на първите одитни доклади, одитни становища, прилагането на одитните стандарти, изготвянето на Наръчника на одитора и други.

Даниела Въткова – Милушева има професионален и академичен трудов стаж, изцяло в сферата на контрола. Първоначално и непосредствено след завършване на висше образование, тя работи в продължение на пет години в Държавен финансов контрол - гр. Видин. В периода 1988-1990 г. е докторант към катедра „Финансов контрол" при УНСС, след което от 1990 г. и до настоящия момент работи като преподавател в същата катедра. 

Росина Иванова Чолеева-Киркова  е утвърден професионалист в областта на вътрешния одит и контрола на информационните системи в България. Професионалният й път започва в Агенция за държавен вътрешен финансов контрол. Впоследствие работи като вътрешен одитор в SGS, Easy Asset Management и Сметната палата.

Сметната палата има нови двама зам.-председатели и двама нови членове.
Сметната палата има нови двама зам.-председатели и двама нови членове.