Европейската централна банка (ЕЦБ) може да се приближава до приключване на цикъла на намаляване на лихвените проценти, но несигурността в глобалната икономика и рисковете от търговски войни продължават да влияят върху паричната политика, става известно от последните изказвания на водещи банкери участващи в заседанията на институцията, които взимат решения за монетарната политика (Управителният съвет на ЕЦБ - бел. ред). ЕЦБ вече понижи за седем пъти своите лихви в рамките на 1 година, като тази по депозитното улеснение вече е 2,25 на сто. Този цикъл започна през юни 2024 г. при ниво от 4 на сто.

Членът на Управителния съвет на ЕЦБ Мартинш Казакс подчерта, цитиран от Ройтерс, че базовият сценарий на банката - инфлация около целевото ниво от 2 на сто - се потвърждава, което означава, че централната банка вече е близо до "крайната" лихва. Въпреки това Казакс предупреди, че икономическата среда е склонна към внезапни промени, особено в контекста на глобалните търговски конфликти, които могат да наложат корекции в политиката.

Това е промяна в позицията на Казакс, който доскоро подкрепяше намаляването на лихвените проценти.

Според мнозинството от анализатори, анкетирани от Ройтерс, се очаква ЕЦБ да понижи лихвата още веднъж на 5 юни, като пазарите прогнозират, че депозитната ставка може да достигне дъно от 1,75 на сто до края на годината. Съществуват обаче разногласия между членовете на борда като Франсоа Вилроа дьо Гало вижда пространство за още облекчаване, членът на Изпълнителния съвет на ЕЦБ Изабел Шнабел продължава да настоява за "внимателен подход", предаде Блумбърг.

Вилроа дьо Гало, който е управител на централната банка на Франция, заяви своята позиция вчера пред регионални френски издания. Той заяви, коментира и ситуацията с повишеното напрежение по линия на международната търговия, като заяви, че "ескалацията на световната търговска война е ключов риск, но ЕЦБ няма да използва лихвените проценти, за да повлияе на стойността на еврото, превръщайки търговската война във валутна война"

Шнабел, заяви, че лихвените равнища могат да останат стабилни, като по този начин се гарантира ценова стабилност. Тя отбеляза, че влиянието на фактори като падащите енергийни цени и глобалното забавяне може да бъде краткосрочно дефлационно, но в средносрочен план тенденцията може да се обърне.

Едновременно с това, Шнабел подчерта, че скорошното поскъпване на еврото трябва да се тълкува като знак за доверие към валутата и ЕС има възможност да засили международната роля на паричната единица на еврозоната.