Колкото по обръщате внимание на дразнещи хора, толкова по се натрапват. Въведете хигиена, за да избегнете емоционално изтощение, което пречи и на работата ви

"Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие, отношенията на работното място, за добрите практики на работодателите, за новини от HR сектора и мениджмънта, за пазара на труда и свободни работни места.

Този е голям глупак, гневи се колегата ви, докато рови в смартфона си през обедната почивка. Ти от седмици все това казваш, отбелязвате вие. Вярно, защо не го зарежа, изведнъж се усеща той.

"Големият глупак" може да се натресе в живота ви през социалните мрежи, ако го ругаете, но въпреки това му обръщате внимание. Понеже изглежда, че се интересувате от него, мрежата ви дава неговите публикации. Така без да се усещате, все повече общувате с хора, които ви дразнят. На живо ще направите всичко възможно да избегнете Иван или Жени, защото не понасяте самохвалството им или не цените мнението им. Във фейсбук обаче преглеждате какво са коментирали по актуална тема или снимка на "страхотните мъфини за семейната закуска" и на следващия ден те ви се сервират пак.

Но така си доставяте неудоволствие в живота, а и саботирате професионалния си успех. Та ето шест причини да ги игнорирате според мненията на авторитетни учени.

1. Не сте мазохисти

Не сте само вие, милиони хора по света са в същото положение - подлагат се на самотормоз, вместо да се забавляват, да общуват приятно, да научават нещо полезно от социалните мрежи. Изследвания показват, че оценяват негативно времето, прекарано в тях, но не могат да се откъснат, най-често защото са развили зависимост или защото се страхуват да не изглеждат старомодни.

"След като прекарате примерно половин час във фейсбук или в инстаграм, спрете и оценете как се чувствате. Ако той ви е донесъл само или предимно негативни емоции, това е първата и най-важна причина да въведете хигиена в използването или дори да напуснете социалните мрежи - препоръчват психолозите. - Да не сте мазохисти, та да правите нещо, което не ви носи нито удоволствие, нито полза?"

2. Нямате излишно свободно време

Имате право на избор какво да правите в свободното си време, но си помислете дали си заслужава да го употребите именно за социалните мрежи. Щом през обедната почивка ще релаксирате по такъв начин, добре. Щом обаче ще ви натовари, защо ви е?

Световните проучвания за продуктивността на работното място категорично сочат, че си вредите, като използвате почивките за скролване в социалните мрежи, дори в професионалните.

Това е масово - 97% от работещите често така прекарват паузите. Данните са на канадски екип начело с професорите от бизнес университети Жана Любих и Дуйгу Гюлсерен, който е анализирал над 80 научни изследвания за почивките на работното място, за да търси най-добрите практики.

"Изследователите откриват, че използването на социалните мрежи през работните почивки води до емоционално изтощение, а не до възстановяване на енергията", пишат Любих и Гюлсерен в "Харвард бизнес ревю".

Надали има основание да смятате, че не важи същото и за останалото ви свободно време, не само за паузите в службата.

3. Не искате да рискувате работата си

Същият канадски метаанализ установява, че след емоционалното изтощение от социалните мрежи през почивките служителите работят по-зле. "В резултат на това хората се оказват с намалена креативност и ангажираност", твърдят Любих и Гюлсерен.

Като сте по-малко продуктивни, може да ви се наложи да се трудите по-дълго, за да си свършите задачите. А може и да рискувате работата си, ако шефът забележи, че редовно сте с намалена креативност и ангажираност.

Затова съветът е да игнорирате мрежите и въобще вторачването в смартфона. "Нашият преглед на изследванията показва, че почивката на открито и наслаждаването на зеленина са много ефективни за презареждане с енергия", обясняват канадските професори.

4. Нямате интелект за губене

Не си казвайте "Този е голям глупак", четейки коментари в социална мрежа. Всъщност кой е глупакът, който безсмислено губи време, нерви и интелект за тях?

Стряскащото "мозъчно гниене" - brainrot на английски, бе обявено за дума на 2024 г. от съставителите на Оксфордския английски речник, който се издава от престижния британски университет Оксфорд.

"Мозъчно гниене" всъщност е "влошаване на умственото или интелектуалното състояние на човек в резултат на прекомерна консумация на тривиално и неангажиращо съдържание в мрежата", на ненужна и откровено затъпяваща информация, която се излива особено от социалните мрежи и влияе върху настроението, самочувствието, когнитивните способности. Това е симптом на времето, в което живеем, обяснява проф. Андрю Пшибилски от университета.

Учени от други авторитетни университети също предупреждават за опасността от "мозъчно гниене".

"Социалните мрежи целят все по-голямо пристрастяване на обикновения потребител, за да може да изкарват по-големи печалби. Те карат хората да ги използват непрестанно с часове, дори с дни, и ги излагат на нездравословно съдържание, което може да доведе до емоционални, поведенчески и интелектуални проблеми", коментира д-р Адам Левентал, професор и директор на Института за науката за пристрастяването в Университета на Южна Калифорния.

"Прекомерното време, прекарано пред екрана, може да повлияе негативно на вниманието, концентрацията, ученето, паметта, емоционалната регулация и социалното функциониране", казва д-р Лори Ан Мануел от университета "Уилфрид Лорие".

Предупредителните признаци за "гниене на мозъка" са подобни на старческите когнитивни нарушения: честа загуба на концентрация, дезориентация, трудности при създаването и запазването на нови спомени (особено за скорошни събития), проблеми с физическата грижа за себе си, промени в личността и общителността, загуба на способности за разсъждаване и за взимане на решения.

Защо се получава "гниене"? Според д-р Мануел пасивното скролване и консумирането на съдържание с бързи темпове натоварват мозъка и го изтощават до степен да не може да мисли качествено и да решава комплексни проблеми, които изискват концентрация. Намаляват ресурсите на вниманието, което води до по-слаба продуктивност. За сметка на това се увеличават стресът и емоционалната дисрегулация. Често се наблюдават и ефекти върху физиологията на мозъка - намалено сиво и бяло вещество, а това влошава капацитета и ефективността на обработката на приеманата информация, посочва психоложката.

Намалението нарушава невропластичността, т.е. колко лесно централната нервна система се адаптира и създава нови връзки въз основа на нов придобит опит. "През целия ни живот заниманията с нови дейности увеличават невропластичността, което ни предпазва от влошаване на когнитивните способности и деменция с напредването на възрастта. Повтарящото се потребление на безсмислено съдържание на екраните има обратен ефект, като намалява способността на мозъка да управлява ефективно мисловните и поведенческите функции", твърди д-р Мануел.

5. Нямате време за манипулации

Не подценявайте и възможността да се самоманипулирате, като взимате за масово и меродавно мнение, изказано от определен кръг хора.

Много често бурята в социалните мрежи няма нищо общо с живия живот. "Може да получите и интелектуални увреждания, и когнитивни изкривявания, приемайки виртуалния свят за реален - предупреждават специалистите. - Хиляди тролове и платени инфлуенсъри работят в социалните мрежи именно за да ви манипулират."

Макар че имате критично мислене и не се подвеждате лесно, честно преценете дали го прилагате. Изследвания сочат, че на живо хората се лъжат много по-трудно отколкото в социалните мрежи. Там фалшивата информация често се приема за вярна.

"Въведете стриктна хигиена с кого общувате и по-добре избягвайте социалните мрежи, ако нямате време да проверявате и да отсявате кое е истина и кое лъжа - препоръчват експертите. - Иначе може да се окажете жертва на знания и мнения менте, разпространявани от авторитети менте или от глупаво повтарящи ги приятели."

6. Не ви пука дали сте "модерни"

Не сте от онези, които публикуват закуската си в социалните мрежи, но сте в тях, защото всички така правят.

Това не е съвсем вярно през последните години. Все повече специалисти предупреждават и все повече потребители осъзнават опасностите от дигиталните зависимости. Изследване след изследване установява, че социалните мрежи и безцелното сърфиране в интернет водят до потиснатост, не носят удоволствие и полза. Умните хора вече се стараят да се откъснат от пристрастеното поведенние. Даже технологичните компании вече наблягат не на "пристрастяващи технологии и бизнес, който ни държи в техен плен" (по заглавието на научния труд от Адам Алтър, професор по психология в Университета на Ню Йорк), а на възможностите за хигиена в общуването и за удобство на потребителите.

Ще сте модерни не ако имате профили и губите много време в няколко социални мрежи, а ако избере само една, която ви носи удоволствие и полза. А ако не намирате такава, хич да не ви пука. Вероятно не е далеч времето, когато отшелничеството извън социалните мрежи ще стане хит.

Лесно е да изтъкнат причини защо да игнорирате социалните мрежи, трудно е да стане на практика. Какво препоръчват психолозите, за да е успешен дигиталният ви детокс, четете утре.

В "Точният човек" можете да прочетете още:

Не убивайте комар с меч (по Конфуций) и в деловите отношения

Мозъкът не е безпогрешна машина - склонен е да лъже и да проваля успеха

6 отличителни черти на силната психика, която помага за професионален успех

Ако не многословите, общувате по-убедително и получавате вечно „Да" от колеги

Как да познаете, че работите с шеф нарцис и кога си заслужава да го търпите

Научно доказано: От много екипност се оглупява

Необичайни техники да се енергизирате, като не ви се работи

Прокрастинация не е заразна болест, но прилича и проваля кариерата

Изяжте слона - ключов принцип за професионален успех

„Всъщност", "просто" и други снизходителни думи, с които неволно отблъсквате

В кое десетилетие от живота е най-лесно да станете това, което искате