Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) активно следи ситуацията с увеличението на цените на храните от първа необходимост в страната, с оглед правомощията си, съобщиха от институцията.

Още от началото на годината Комисията извършва постоянно широкообхватно проучване на всички данни и фактори, обуславящи наблюдавания ръст на цените в сектора. Периодично се изисква информация от производители, дистрибутори и търговци на бързооборотни хранителни стоки, за да се установи начинът на ценообразуване, условията на доставка и факторите, оказващи влияние върху изменението на цените в сектора. Фокус на проучването са основни хранителни стоки, като яйца, мляко и млечни продукти, месо, брашно, хляб, олио, посочват от КЗК.

От там допълват, че подобно повишение на цените на основни хранителни продукти изисква да бъдат идентифицирани първопричините за тази негативна за българските потребители тенденция. Икономически и юридически анализ на пазарните данни дава възможност да бъдат намерени и предложени подходящи административни и/или законодателни мерки за справяне с високите цени на стоки от първа необходимост, които да подпомогнат конкурентния процес и да допринесат за правилното развитие на пазарната среда с оглед предстоящото влизане на страната в еврозоната.

"Многократно в медиите се обсъжда, че причина за увеличението на цените са високите надценки и условията, налагани на доставчиците от страна на търговските вериги. Подлага се също на публична дискусия и въпросът за необходимостта да бъде преразгледана нормативната рамка, която регламентира отношенията по веригата на доставки на храни. Ето защо КЗК, като основен свой приоритет, продължава да проучва в детайли причините за нарастващите цени на дребно към крайните потребители на хранителните продукти и в частност да анализира търговските отношения във веригата за доставки на селскостопански и хранителни продукти относно възможността за налагане на неравноправни условия на доставчиците от големите купувачи и на потенциално съществуващи антиконкурентни практики в сектора", се посочва в съобщението.

Ще бъде анализирано дали на доставчиците се прехвърля значителна част от икономическата тежест за заплащане на дейности, които нямат пряка връзка със сделките по продажба на хранителните продукти или се прилагат други забранени нелоялни търговски практики. В отношенията по веригата за доставки на храни ще бъде проучено какви са сроковете за предоговаряне на цени при наличието на обективни фактори като инфлация, увеличение на цените на суровини и материали, електроенергия, както и сключване на анекси към договорите за доставка на стоки със задна дата и др. Комисията ще изследва също дали има ограничения по договори и споразумения за рамкови условия с доставчиците да предлагат продуктите си на трети лица и заплащане на неустойки в случай на нарушение на това ограничение, уточняват от КЗК.

Подобни процеси във връзка с повишение на цените се наблюдават и в голяма част от страните в Европейския съюз, предвид което Комисията работи в постоянно сътрудничество с Европейската комисия и органите по конкуренция на другите държави членки.

Анализът на веригата за доставки на хранителни продукти в настоящия момент дава възможност на Комисията да проследи тенденциите в цените на тези продукти с оглед очакваното приемане на еврото от началото на 2026 г. При установяване на евентуални съмнения за нарушения на Закона за защита на конкуренцията (забранени споразумения/картели, злоупотреба с господстващо положение и/или нелоялни търговски практики), КЗК ще предприеме съответните действия и мерки съобразно компетенциите си за подобряване и/или възстановяване на конкуренцията в сектора, които не включват ценово регулиране или разследване на "спекула", съобщават още от там.