Спешно да бъде въведен механизъм за компенсиране за енергоинтензивната индустрия при цени на борсата на тока над 120 лв. за мегаватчас за 80% от потреблението. Това искат от Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК) в писмо, изпратено до премиера Росен Желязков, енергийния министър Жечо Станкови шефовете на бюджетната и енергийната комисия в парламента Делян Добрев и Павела Митова. От бизнеса посочват, че сегашната програма за компенсации е изтекла а 31 март тази година.
От федерацията, която включва най-големите заводи, заявяват, че по този начин ще се компенсират разликите в ценовите равнища с Европа и с конкурентите извън ЕС.
В писмото се посочва, че от началото на годината цената на тока на пазара „Ден напред" в България средно е 115,41 евро за мегаватчас, в Германия е 98,63 евро, а във Франция – 75,62 евро. В допълнение в тези страни действали различни механизми за дългосрочно договаряне и различни облекчения за цената на електрическата енергия за енергоинтензивната индустрия.
Доста по-ниски цени имало и в Белгия, Гърция, Румъния, Италия, Испания, Португалия, а скандинавските страни традиционно имали още по-евтина електроенергия.
Колебанията на борсата в цената на тока не позволявали в момента българските енергоинтензивни отрасли да прогнозират разходите си за ток дори в рамките на календарната година, посочват от БФИЕК. Някои производители били подложени и на допълнителен натиск от внос от Турция.
Най-тежко засегнати са добивът на метални руди и на неметални материали и суровини, производството на хартия, картон и изделия от хартия и картон, на химични продукти, на лекарствени вещества и продукти, на основни метали.