Историческите 1 трилион лева надхвърли за първи път в края на 2024 г. богатството на българина, показва новият индекс на Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП). Икономистите Стоян Панчев и Макс Баклаян, които са негови членове, са стигнали до този извод, обобщавайки данни от НСИ, БНБ и "Евростат", които представиха на пресконференция в БТА.

По думите им този трилион богатство е 5 пъти над БВП на страната. Но 70% от него или 700 млрд. лева са инвестирани в жилища. "Това, че имаме собствено жилище, което обаче поскъпва, не означава, че ставаме по-богати. Много често домът в който живеем е единственият ни актив и едва ли бихме се разделили с него, за да се впуснем в инвестиции и бизнес", коментира Панчев.
"На думи изглеждаме богати, но на практика съвсем не е така", заяви колегата му Макс Баклаян. Едно българско домакинство притежава средно 350 хиляди лева, което е равностойно на голям актив, най-често апартамент. Според двамата икономисти по-голямата част от увеличаването на богатството ни се дължи на поскъпването на недвижимите имоти от ковид кризата ъдо края на 2024 г.. В този период цените им са с около 15% по-високи, което ни нарежда на трето място в света по този показател. Първи в целия свят сме били обаче през 2008 г., а след това тенденцията се е обърнала и имотите са поевтинели с до към 30%.
Тази е причината двамата експерти да прогнозират, че ако в момента изживяваме еуфорията от възходящия тренд на цените, не е изключено през 2026 и 2027 г. тенденцията да се обърне към поевтиняване и част от богатството на българина да се изпари. В този смисъл те виждат заплаха в голямата тежест на имотите в структурата на богатството на българина.
По думите на Стоян Панчев останалите 300 милиарда лева от единия трилионно богатство на българина са във финансови активи – депозити, застраховки и бизнес, което според него е много голям дисбаланс.
Добрата новина според колегата му Баклаян е, че 145 млрд. от тези 300 милиарда са в собствен бизнес, което е добре, защото развива икономиката ни.
100 млрд. лв. са в депозити, показва индексът на двамата икономисти и според тях инфлацията изяжда част от тях. Малка част българите са спестили в различни видове застраховки. „Инвестициите са едва 4%, което пък е свидетелство за все още ниската инвестиционна култура на българина", със съжаление отбеляза Баклаян. І