Британското правителство заяви, че замразява преговорите за свободна търговия с Израел и че налага нови санкции срещу заселници на Западния бряг, като същевременно разкритикува действията на израелската армия в ивицата Газа, предаде Асошиейтед прес.

Лондон предприе тези мерки ден след като Великобритания, Франция и Канада осъдиха начина, по който Израел води войната в Газа и действията му на окупирания Западен бряг.

Британският външен министър Дейвид Лами обяви, че съществуващото търговско споразумение между Обединеното кралство и Израел оставa в сила, но добави, че страната му не може да продължи дискусиите си с израелското правителство заради действията на Израел в Газа и на Западния бряг, които британският външен министър определи като крайни.  Лами отбеляза, че трябва да вземат мерки срещу постоянния цикъл от насилие, извършвано от екстремистки израелски заселници Западния бряг. "Израелското правителство има отговорността да се намеси и да спре тези агресивни действия", подчерта той. "Последователното им бездействие застрашава палестинските общности и решението на конфликта с две държави", добави Лами.

Британският външен министър направи това изявление, след като премиерът Киър Стармър засили критиките към Израел. Стармър вчера заяви, че страданието, което изпитват децата в Газа, е достигнало "крайно непоносимо" ниво и отново призова за спиране на огъня. "Искам днес да заявя, че сме ужасени от ескалацията от страна на Израел", заяви Стармър пред британските депутати.

Краткото му изявление последва съвместната позиция от понеделник, в която той, френският президент Еманюел Макрон и канадският премиер Марк Карни остро осъдиха израелското правителство. Това бе и една от най-значимите критики от страна на близки съюзници на Израел по отношение на действията му в Газа и на Западния бряг, отбелязва АП. Тримата лидери предупредиха, че ще предприемат "конкретни мерки", ако израелският премиер Бенямин Нетаняху не прекрати новата си военна офанзива и не отмени значителна част от ограниченията за доставянето на хуманитарна помощ.   

Нетаняху, от своя страна, заяви, че това изявление е "поощрение" за "Хамас".

Международният натиск върху Израел се засили заради продължаващата от близо три месеца блокада на доставките на хуманитарна помощ в Газа, пише БТА.

Дори и САЩ, които са непоколебим съюзник на Израел, изразиха опасения от засилващата се криза с глада. 

Израел в понеделник допусна камиони с бебешка храна и други хуманитарни продукти, от които палестинците в Газа отчаяно се нуждаят. Ръководителят на службата на ООН за хуманитарната помощ Том Флечър обаче определи обема на тези доставки като "капка в морето от спешни нужди".