Страните от Централна и Източна Европа, които са приели еврото, догонват средния доход за Европейския съюз с по-бързи темпове спрямо държавите, които са извън еврозоната. Това се посочва в анализ на Фискалния съвет.
В него се измерва БВП на човек според покупателната способност. Сравнени са Словения, Словакия, Естония, Латвия, Литва и Хърватия с Полша, Унгария, Чехия, Румъния и България. Взети са два периода - влизането в ЕС и приемането на еврото.
Според анализа страните, приели еврото, са достигнали 81% от средния БВП за ЕС на глава от населението към края на 2023 година. През 2004-а, когато са влезли в ЕС, са имали 55 на сто. Средното нарастване на година е 2,6%.
За същия период страните, които са запазили валутите си, са достигнали 74 на сто от средния БВП за ЕС, стартирайки от 49% през 2004 г. Тоест нарастването е било с 2,2% на година.
Основният извод е, че и двете групи страни са постигнали голям напредък. Но макар разликата в годишния процент на нарастване на покупателната способност да е малка, с натрупване през годината ножицата се отваря все повече.
От Фискалния съвет посочват, че приемането на еврото дава тласък на сближаването между държавите заради засилване на доверието и достъп до пазари. За България единната европейска валута ще помогне, ако приемането е обвързано с ангажименти за реформи в областите на образованието, пенсиите и развитието на инфраструктурата.
Анализът посочва очакваните тенденции, когато дадена страна приема еврото. Членството в еврозоната води до по-нисък валутен и суверенен риск, което намалява разходите по заеми и стимулира инвестициите. Задълбочават се финансовите взаимоотношения, има по-добър достъп до финансиране, но има и риск от кредитни балони. Единната валута води до засилване на търговията в общността, като полза от това може да се намери в по-ниски разходи по транзакции.
Димитър Радев, управител на БНБ:
Питайте хората след година, ще видите, че 70% ще дадат подкрепа
Всичките държави, които в последните години са въвели еврото, са влезли в еврозоната с горе-долу 50 на 50 съотношение в подкрепа и скептицизъм. Ако след една година се направи допитване до хората, подкрепата ще бъде много по-голяма - около 70%, защото ще са усетили ползите. Това заяви в Плевен управителят на БНБ Димитър Радев. Според него няма нито една държава, в която цените да са се увеличили драстично заради въвеждане на еврото.
Той допълни, че България е готова за приемане на единната европейска валута и трябва да сме сигурни за ползите. “Запознати сме в аванс с конвергентните доклади на евроинституциите, те са положителни”, каза още Радев.