Заради бум на солари и липса на батерии 130 000 мегаватчаса ток не са произведени през април
Тецовете и топлофикациите на въглища няма да бъдат спирани през зимата. Сценарий със затварянето им би бил възможен, ако изискването за намаляване на емисиите с 40% само от енергетиката беше останало в плана за възстановяване, който вече е предоговорен с Брюксел. Това заяви министърът на енергетиката Жечо Станков пред журналисти преди двудневния енергиен форум RE-Source Southeast 2025.
Станков обясни, че с ЕК е договорено процентът да не се прилага в рамките на една година, тъй като при студена зима той не би могъл да бъде изпълнен. Стиснали са си ръце около това емисиите да се отчитат за тригодишен период.
Няма да се създава и механизъм, който да спира въглищните централи или топлофикациите. “Такъв орган няма да съществува.
Няма как хората да останат без ток или без топло
през зимата,
каза Станков.
На форума министърът съобщи, че в четвъртък, 22 май, в Ловеч се открива батерия за съхранение на 500 мегаватчаса електроенергия. Тя е втората у нас и е на дружествата “Адванс” на братя Домусчиеви, уточни по-късно шефът на Електроенергийния системен оператор Ангелин Цачев.
С батериите, които ще се финансират по плана за възстановяване, се очаква в края на следващата година България да има
парк за съхранение
на 10 000 мегаватчаса ток
Според него батериите в комбинация с ПАВЕЦ “Чаира” ще осигурят устойчивост на енергийната система, като се позволява енергията, произведена в часовете с отрицателни цени, да се ползва в пиковите периоди, когато по принцип е по-скъпа и по-необходима.
Продължава и работата по четири нови ПАВЕЦ. Те ще бъдат две при язовир “Доспат” и по една при “Въча” и “Батак”. Цачев поясни, че са с капацитет за съхранение на 60 хил. мвтч, което е потреблението на цяла България за половин ден.
Станков каза още, че преди 5 години прогнозата за 15 гигавата ВЕИ в България, Румъния и Гърция е звучала като далечно бъдеще, а вече е факт. Министърът припомни, че
бизнесът е сложил
фотоволтаици на покривите,
за да си помогне със сметките, сега те са с мощност общо 600 мегавата и правят ток без субсидии и привилегии.
Премахването на административните пречки пък довело до още по-голям бум на заявленията за присъединявания на ВЕИ, които стигнаха 40 000 мегавата. Въвеждането на гаранция от 25 000 лв. за 1 мегават обаче е пресяло тези, които просто резервират мрежа.
Ангелин Цачев съобщи, че 69% от електроенергията в момента са от ВЕИ, като се прибави и производството на АЕЦ “Козлодуй”, чистата електроенергия става 90%.
Бумът на зелена енергия е довел до 130 хил. мегаватчаса непроизведен ток от солари през април. За петте дни на май това число е 50 хил. мегаватчаса.
Причината е недобрата междусистемна свързаност в региона, която пречи излишната за момента енергия да се изнася. Все още не са развити мощности за съхранение на електроенергия, обясни той.