Всяка година да се заделят по 15 млн. евро от държавния бюджет за компенсиране на нетните разходи на „Напоителни системи" ЕАД за обществената услуга за доставяне на поливна вода. Това прие на първо четене с промени в Закона за водите комисията по околна среда в парламента. Вносители са Десислава Танева, бивш земеделски министър и група народни представители от ГЕРБ-СДС. 

Според предложените текстове задължението за обществената услуга по напояването трябва да се възложи на държавното дружество, тъй като обхвата на дейността му включва почти цялата територия, благодарение на 14-те клона към фирмата.

Методиката за начин на определяне на размера на компенсацията за обществената услуга трябва да бъде приета с акт на правителството.

Така държавата ще осигури условия за напояване, които да отговарят на обществения интерес, при съществуващата пазарна неефективност, като възложи извършване на услугата от общ икономически интерес на „Напоителни системи" ЕАД.

"Компенсацията за извършване на услугата не може да надвишава размера, определен в чл. 2, параграф 1, буква „а" от Решение 2012/21/ЕС - левовата равностойност на 15 млн. евро. Тази сума се утвърждава в Закона за държавния бюджет и е в рамките на текущите разходи на МЗХ. Средствата няма да се пренасочват за други цели", е записано в мотивите към проекта.

Татяна Султанова от ПП-ДБ каза, че към този момент групата ще се въздържи да приеме предложенията, защото все още няма становище на финансовото министерство по въпроса.

"Ще подкрепим. Земеделието се нуждае от подпомагане, а този законопроект е крачка в добра посока. Има някои неща, които да бъдат изчистени между двете гласувания, ние не сме водеща комисия по този проект на закон, а земеделската, но ще помогнем с каквото можем", отговори пък зам.-шефът на комисията Младен Шишков от ГЕРБ. 

Други текстове на ПП-ДБ пък предвиждат общините да могат да осъществяват индивидуален контрол върху работата на ВиК оператора и начина на управление на ВиК системите и съоръженията.

Освен това предлагат общото събрание на асоциациите по ВиК да има правомощие самостоятелно да избира председател на асоциацията, да се даде възможност на членовете да свикват общо събрание, а изискванията за кворум и мнозинство за приемане на решения да се намалят на 51 на сто. Предложенията включват и принцип за разпределяне на гласовете в общото събрание – пропорционално на притежаваните от тях ВиК системи и съоръжения.

Исканията им, както и на тези от "Възраждане" обаче не бяха приети от членовете на комисията. 

Хората на Костадин Костадинов настояват общините да имат възможност да влизат или излизат от водните асоциации чрез Общинския съвет. Към момента той бил в подчинено състояние.