Новият балансьор в българската енергийна система заработи в Ловеч

Най-голямото съоръжение за съхранение на електроенергия в Европейския съюз е н България и вече работи. С инсталирана мощност 124 MW и капацитет 496 MWh батерията, изградена от „Адванс Грийн Енерджи" АД в Ловеч, отбелязва нов етап в развитието на енергийната инфраструктура на страната.

На церемонията по откриването на 22 май в града присъстваха министърът на енергетиката Жечо Станков, кметът на Ловеч Страцимир Петков, инвеститорите в проекта Кирил и Георги Домусчиеви, депутатите Делян Добрев и Станислав Атанасов, изпълнителният директор на ЕСО Ангел Цачев и главният архитект на Ловеч Ралица Маринова. Част от проекта е и Ангел Желязков, вицепрезидент на „Хювефарма" и изпълнителен директор на „Биовет".

Иновативни технологии

Проектът включва 16 модула, всеки с мощност 7.8 MW и капацитет 31.03 MWh, оборудвани с 111 литиево-железно-фосфатни батерии – една от най-утвърдените технологии на пазара за съхранение на енергия. Всяко зареждане и разреждане на модулите се извършва в рамките на 4 часа.

С тези характеристики той е не само технологично постижение, но и стратегически инструмент за балансиране на електроенергийната система. Съхранявайки евтина зелена енергия и освобождавайки я в пиковите часове на търсене, той ще допринася пряко за стабилността на мрежата и предвидимостта на цените – фактори с ключово значение за индустрията и прехода към устойчива икономика.

Системата за съхранение е част от най-големия хибриден парк в рамките на ЕС, който разполага и с фотоволтаична централа с мощност 106 MW. Той е присъединен към първата и единствена засега лицензирана затворена разпределителна мрежа в България в „Индустриален парк Балкан" в Ловеч. Инвестицията в проекта е 146.7 млн. лв., като собствените средства, съфинансирани чрез заем от „Сити банк", са 89 млн. лв., а близо 58 млн. лв. са финансова помощ по Плана за възстановяване и устойчивост, мярка Restore.

Инсталирането на системата за съхранение е завършено за по-малко от шест месеца, което го прави едно от най-бързо реализираните съоръжения от подобен мащаб в региона. Това включва също инвертори, трансформаторни станции, система за окабеляване и интелигентна система за управление, които подпомагат ефективната и безопасна работа на комплекса.

Инвестиция от стратегическо значение

По време на откриването Георги Домусчиев посочи, че едно от основните предимства на подобни съоръжения е възможността евтината зелена енергия, произведена през деня, да бъде използвана в пиковите часове, което би могло да допринесе за намаляване на цените, особено за индустрията, а в дългосрочен план – и за битовите потребители.

Министър Жечо Станков заяви, че това е стратегическа инвестиция, като прогнозите са до края на следващата година инсталираният капацитет на батерийни системи в България да достигне 10 000 MWh. Подобно развитие би имало съществено значение за гъвкавостта, предвидимостта и балансирането на електроенергийната система в страната.

"Това е най-голямото съоръжение за съхранение на електроенергия в рамките на ЕС и пето в света. Разбира се, нашите очаквания като мащаб на инвестицията са тук да има развитие на икономиката и да има развитие и възстановяване на индустриалния потенциал на града ни съвместно с „Балкан" АД, който е също тук на територията на този парцел", коментира кметът на Ловеч Страцимир Петков.

Събитието отбелязва важен момент в процеса на енергийна трансформация в България, в който съхранението на енергия започва да играе съществена роля за устойчивостта на мрежата и развитието на нисковъглеродна икономика.

Най-голямото съоръжение за съхранение на електроенергия в Европейския съюз е н България и вече работи.  Батерията е с инсталирана мощност 124 MW и капацитет 496 MWh.
Най-голямото съоръжение за съхранение на електроенергия в Европейския съюз е н България и вече работи. Батерията е с инсталирана мощност 124 MW и капацитет 496 MWh.