Юристът Радомир Чолаков избран за зам.-шеф. Членовете - петима
Росен Карадимов е новият председател на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). Той бе избран на поста от парламента в петък с гласовете на ГЕРБ-СДС, ИТН, БСП и ДПС-НН.
Карадимов бе кандидатурата на БСП, но имаше конкурент в лицето на доцента по право Иван Стойнев, който пък бе номиниран от ПП-ДБ. Той обаче не получи необходимата подкрепа, тъй като за него гласуваха единствено от издигналата го коалиция.
Карадимов оглавяваше министерството на иновациите в кабинета “Главчев” и беше определен от служебния премиер за координатор при организацията и провеждането на парламентарните избори.
Юрист по образование, преди да оглави КЗК, бе председател на Надзорния съвет на ББР. Бивш депутат е от БСП, преподава в Юридическия факултет на Софийския университет.
След като стана ясно, че той е един от кандидатите за поста,
получи възможно най-широката подкрепа,
като се оказа харесван и от бизнеса, и от синдикатите.
Като основание те посочиха съвместната работа с него по ключови направления за развитие на редица икономически сектори.
Сред мотивите бе и дългогодишният безспорен академичен опит на Карадимов като хабилитиран преподавател в Софийския университет с 34-годишен стаж. Освен това отбелязват и усилията му като служебен министър да заложи като приоритет политиката за реиндустриализация на България.
Още при попълването на регулаторите КЗК се оказа най-атрактивна за политиците, защото 10 кандидати се бореха за 7 места.
За зам.-шеф на комисията и неин член ГЕРБ издигна Радомир Чолаков - бивш депутат и председател на конституционната и правната комисия в парламента, и мнозинството го подкрепи.

За членове на регулатора
бяха избрани общо петима
Трима от кандидатите бяха на ГЕРБ. Мирослава Христова е шеф на правната дирекция в енергийното министерство и главен секретар там. Валерия Герова е ръководила правната дирекция на екоминистерството, била е и главен секретар във ведомството, а сега е на Изпълнителната агенция по околна среда. Емилия Колева е юрисконсулт в дирекция “Административна” в КЗК. Била е член на Общинската избирателна комисия в периода 2011-2016 г.
Икономистът Жельо Бойчев е другата подкрепена номинация за член на КЗК, но на БСП. Той е бил 10 г. общински съветник и депутат в три парламента.
Адвокатът с 25 години стаж Димитър Дамянов е другият нов член на регулатора, предложен от ИТН. Той е и председател на Комисията по инженерна инфраструктура и енергийна ефективност в Столичния общински съвет.
Финансистът Юлиян Войнов бе номинацията на ПП-ДБ, но той не получи необходимата подкрепа. Доктор е по икономика и преподавател, в момента е директор в КЕВР. Не бе избран и юристът Четин Казак - бивш член на Европейския парламент и депутат в продължение на 16 г., който бе предложението на групата на Ахмед Доган.
Тъй като КЗК е специализиран държавен орган, който прилага законодателството за защита на конкуренцията, обществените поръчки и концесиите,
има ключова роля в контрола на 30 млрд. лв.,
които се харчат през поръчки годишно.
По време на дебатите в пленарната зала от ПП-ДБ се усъмниха в опита на Карадимов за заемането на подобен пост.
“Не сте внимавали, когато г-н Карадимов изчете неговата концепция. Той иска да изкара обществените поръчки от обхвата на КЗК. Всички знаем, че вие и вашата партия сте най-големите стожери на морала, но вашите принципи се влияят от конюнктурата. Когато той запази вашите кадри, когато беше министър на иновациите, а после и в надзора на ББР, тогава не беше лош, явно сте имали други принципи”, заяви в защита на Карадимов Атанас Атанасов от БСП.
От “Възраждане” обичайно не подкрепиха нито една кандидатура, а лидерът им Костадин Костадинов определи КЗК като “паразитна структура в българската държавна администрация”.
Дебатът бе закрит от председателя на ПГ на ИТН Тошко Йорданов, според когото дискусията била страсти и страдания от хора, които са отпаднали отвсякъде. “Драмата е, че тези партии са извън всичко, а за да е така, са си виновни те. Особено “Демократична България”, които бяха почти на финала да влязат в управлението, но поради натиск от ПП излязоха от преговорите”, добави Йорданов.