Според Росен Желязков темата трябва да се обсъжда, но не политически: "Времето на политическия дебат за еврото беше през 1997 г. и намери реален завършек през 2005 г."

Всички опити за спекула с еврото ще срещнат нетолерантността на държавата, знаем, че такива ще има, готови сме за тях. Това предупреди премиерът Росен Желязков, който откри дискусия “Финансовата грамотност като фактор за инвестиции, доходи и еврозона”. Тя бе организирана от Икономическия и социален съвет.

“Няма смисъл, когато трябва да сме уверени, че въвеждането му ще е само от полза, да вкарваме

дебат, който манипулира хората, ражда страхове и ги управлява

Нямаме нужда от този мизансцен и това либрето”, отговори задочно Желязков на президента Румен Радев.

Според премиера темата за еврото е за дебат, но не политически: “Времето на политическия дебат за еврото беше през 1997 г. и намери реален завършек през 2005 г. Оттам нататък всичко е въпрос на технология”. В специално видеообръщение към участниците в дискусията се включи българският еврокомисар Екатерина Захариева.

В специално видеообръщение към участниците в дискусията се включи българският еврокомисар Екатерина Захариева.

“Сигурен съм, че всички отговорни политици са наясно къде сме, какви са стъпките и какво предстои да се направи. Ако беше различно, нямаше да имаме вече приет Закон за еврото. Необяснимо е, че след като миналата година парламентът го прие и бе обнародван с указ на президента, как днес някой би казал, че не знае какво пише в неговия член 3. Дебати след това навяват усещането, че говорим за други тези”, припомни Желязков.

По думите му именно междуинституционалните схватки в момента разделят и разколебават обществото. Желязков добави, че те могат до доведат единствено до усещането, че държавата отново може да влезе в изборна спирала. “Не вярвам, че целта на работодатели, синдикати и изпълнителна власт е такава”, заяви премиерът.

След като не успя да внесе референдум за датата за приемане на еврото, преди ден президентът Румен Радев заяви, че не вижда готовност в институциите - като органи, мерки, организация, финансови буфери, в случай на необходимост да противодействат на реални ценови шокове.

“Наясно сме, че са възможни определени спекулации с цените, и то много преди определената дата. Нито са тайна, нито нямаме отговор, както се опасяват скептиците”, опроверга опасенията Росен Желязков и гарантира, че правителството има ясен хоризонт за стъпките за влизане на еврозоната.

Освен приетия Закон за еврото Желязков припомни, че още през 2015 г. бе създаден координационният механизъм за въвеждането му, както и че през 2023 г. бе актуализиран националният план за въвеждане на еврото и комуникационната стратегия, свързана с него. Подчерта, че става дума за документи, в които са записани точни мерки и са обвързани със срокове.

И предупреди:

“Ако има спекулации, се опасявам, че ще бъдат ясно адресирани с цялата нетолерантност на държавата

Те няма да се дължат на еврото, а на причини, които наблюдаваме като опити за спекула още от 1997 г. Много ясна е координационната роля на правителството, БНБ, КФН, КЗК в новия ѝ състав. Разчитаме и на обратната връзка с всички граждани”, завърши премиерът.

В специално видеообръщение към участниците в дискусията българският еврокомисар Екатерина Захариева заяви: “Еврото означава икономическа стабилност, по лесен начин на живот при пътувания, като държава ставаме по-атрактивни за инвестиции. То е

доказателство, че сме стабилна икономика, то е шанс за повече работа,

то е знак за доверие за страната ни и доказателство за силна икономика. Финансовата грамотност е важна предпоставка. След публичното говорене наша - на политиците, е задачата да говорим пред хората. Говоря като еврокомисар и политик. В ЕК работим по специална стратегия, която включва и мерки за повишаване на грамотността. Финансовата грамотност е най-доброто лекарство срещу популизъм”.

“В последно време ставаме свидетели на множество антиевро кампании, които особено усилиха влиянието си по време на предстоящите решения за България за еврозоната, и затова ние като представители на организираното гражданско общество решихме да направим тази дискусия”,  заяви председателят на Икономическия и социален съвет Зорница Русинова. 

“За съжаление, нивото на финансова грамотност на българските граждани е доста под средноевропейското и това ни провокира да катализираме тази дискусия, основно с послание, свързано с това, че влизането на България в еврозоната категорично ще доведе до по-високи доходи в страната ни, до по-добри възможности за българската икономика”, каза още Русинова. И изрази увереност, че “страховете относно еврото могат да бъдат успокоени, като се отговаря на всеки един въпрос относно цените и промените в бъдеще с конкретни примери”.

“Особено внимание трябва да се обърне на възрастните хора, затова правим и много срещи с млади хора, защото считаме, че те могат да помогнат на бабите и дядовците си да разберат какви са конкретните стъпки. Призовахме ги да им помогнат, когато трябва да отидат да обменят парите си в пощите или в местните клонове на банките и оттук нататък ще продължим с разясняване на конкретни въпроси и примери какво ще се случи с цените”, увери Русинова.

А председателят на КНСБ Пламен Димитров гарантира, че синдикатите са готови да помагат в битка с евентуална инфлация.