За първи път холдингът продаде облигации за 800 млн. евро, а купувачи искаха 3,6 млрд.

Държавната енергетика е в добро здраве, след като само преди 11 дни - на 12 юни, инвеститорите записаха облигации за 3,6 млрд. евро, при положение че БЕХ търсеше 600 млн. евро, за да покрие изтичащ на 27 юни дълг. 

И това след два дни на супермаратонско роуд шоу. Доверието очевидно е било налично, за да се запишат 5,5 пъти по-големи суми, и то при благоприятни лихви от 4,25% за петгодишен период.

Заради добрите условия БЕХ решава да вземе

заем не 600, а 800 млн. евро,

като 200 млн. евро оставя за инвестиции.

“Излязохме на пазарите за облигации и успяхме да получим заявки за 3,636 млрд. евро, при условие, че в началото поискахме 600 млн. евро само за рефинансиране. Това, че заявките надхвърлиха пет и половина емисията, не се е случвало никога в историята и на държавата, показва, че инвеститорите имат огромно доверие в холдинга. Това отразява факта, че имаме стабилно правителство и че Министерството на енергетиката с екипа на министър Жечо Станков застана твърдо зад холдинга”, заяви изпълнителният му директор Валентин Николов. Той смята, че от значение е бил и конвергентният доклад за еврото.

Къде ще отидат тези 200 млн. евро, които холдингът взема над нужното му за рефинансиране на стар дълг?

Вероятно с тях ще се финансира първата от четирите нови ПАВЕЦ, които планира държавната енергетика, за да се осигурят големи батерии за съхранение на електроенергия, с които да се балансират непостоянните възобновяеми източници. В сушави години като отминалите те са още по-нужни, защото не харчат вода за производство на ток, а ползват оборотна. След като водата произведе електричеството, помпите я качват от долния в горния язовир, това става при ниски цени на тока, за да се ползва тя отново при по-високи нива.  

Мощни инвестиции във всяко дружество

С тези четири думи Николов изразява плановете за стратегическото развитие на държавната енергетика.

Първите две помпено-акумулиращи ВЕЦ вероятно ще бъдат “Батак” и “Доспат”. Кои ще бъдат финансирани, ще се решава в близко време.

Общо ще са четири ПАВЕЦ плюс възстановяването на “Чаира” и разширяването ѝ с язовир “Яденица”, който ще стане втори изравнител. 

Българският енергиен холдинг ще осъществи сериозната си инвестиционна програма с още 2,5 млрд. лв., които държавата е заложила в бюджета  за увеличение на капитала на БЕХ. Част от това финансиране ще отиде за изграждане на газопроводите за вертикалния газов коридор.

Друга част ще бъде заделена за развитие на преносната мрежа на Електроенергийния системен оператор и за превръщането ѝ в умна мрежа, за стабилно и автоматично управление на електроенергийната система. 

250 млн. лв. са записани за увеличаване на

капитала на “Мини Марица-изток”,

за да се започне рекултивацията на терените. В момента текат преговори с Европейската комисия за държавна помощ, като има частично одобрение. Финансирането ще мине през компанията НЕО - “Национален енергиен оператор”, която беше създадена, за да изгражда система от батерийни паркове. Концепцията за тях обаче беше променена, тъй като холдингът залага на ПАВЕЦ, които са и много по-евтини според сметките на експертите.

В момента ТЕЦ “Марица-изток 2” е предприела програма за декарбонизация, инвестира във фотоволтаици, като вероятно ще ползва финансиране от фонда, създаден между ББР и ЕСО. Мини “Марица-изток” също са започнали проект за изграждане на фотоволтаична централа. Валентин Николов уточнява важен факт - инвеститор е държавното дружество “Мини Марица-изток”, за да не реши някой, че на терена влизат външни фирми.

Зеленият ток и на мините, и на теца ще покрива собствените им нужди от електроенергия. Мините са голям консуматор и това ще им помогне да подобрят финансовите си резултати. А когато тецът купува по-малко ток за собствени нужди, ще понижи цената на произвежданата електроенергия и така може да я търгува на свободния пазар. Реално соларната енергия ще бъде на нулева цена.

Част от парите, които дава бюджетът, ще отидат и за увеличаване на капитала на предприятието “АЕЦ “Козлодуй” - Нови мощности”, което ще е проектната компания за изграждането на VII и VIII блок.

 

НЕК пак прави микс от енергии за бита, но търгува на платформа на борсата

НЕК става координатор на балансираща група на АЕЦ “Козлодуй”, ТЕЦ “Марица-изток 2” и на държавните вецове. Те ще продават ток за бита на едро на националната компания, а тя на платформата на борсата.

Този механизъм за първи път разяснява шефът на Българския енергиен холдинг Валентин Николов. Той очаква либерализацията да е стабилизираща за държавната енергетика и особено на мощностите в Маришкия басейн. Добър сигнал е, че мините за първото тримесечие са излезли на печалба, за разлика от загубите през същия период на миналата година. Което се дължи не само на високите цени на тока през зимните месеци, но и на оптимизацията на разходите.

Българската независима енергийна борса ще има платформа за търговия с ток за битовите потребители, която  ще стартира на 1 юли. Все още не е публично известен механизмът, по който ще се търгува на едро този ток.

Крайните снабдители - дружествата на “Електрохолд”, “Енерго - Про” и ЕВН, вече трябва да са подали на тази платформа своите графици, тоест в кой ден и в кой часови пояс каква енергия им трябва. Всъщност те правеха своите прогнозни графици и по-рано пред НЕК. 

На 1 юли НЕК затваря графиците и планира, че за този ден например трябват 3000 мегавата от атомната централа и 800 мегавата от държавната ТЕЦ. Тъй като графиците на крайните снабдители не са точни, те са с плюс-минус 50 на сто, разликата ще се покрива от вецовете на НЕК.

Моделът изглежда същият като при регулираните цени с микса, който правеше НЕК.

Николов пояснява разликата - на тази платформа могат да бъдат купувани само крайните снабдители. Но за продавачи пазарът е отворен, ако има желаещи извън тези от балансиращата група, те могат да я конкурират.

Ако крайните снабдители не могат да покрият нуждите си от тази платформа, то отиват на пазара “ден напред” и си купуват електроенергия оттам, за да си допълнят липсващите количества, ако не се дава точен график. По-рано експерти прогнозираха, че тези количества от “ден напред” ще бъдат към 10% от всичките, необходими за битовото потребление.

Другата разлика е, че енергията се продава на пределните цени, които е определило правителството за производителите. Така че количествата  ще се търгуват на тавана, а не на ниски цени, определени от КЕВР, както беше преди. Разликата ще се покрива от фонд “Сигурност на електроенергийната система”.  (24часа)

 

Цената е таванът, определен от правителството, разликата се

покрива от фонд “Сигурност на електроенергийната система”