“Енерджи МТ” - българска компания с впечатляващ опит в търговията с електроенергия, инвестира в следващи поколения. За все повече предприемачи печалбата е важна, но истинският смисъл и за собствениците, и за екипа идва, когато бизнесът генерира добавена стойност.
Очевидно това разбиране движи и Румяна Вълканов, собственик на “Енерджи МТ”, която насочва финансов ресурс от енергийния си бизнес към образованието.
“Министърът на образованието Красимир Вълчев беше казал - нека се обърнем към развитието на логическото мислене на младите хора и по-специално към математика. Подкрепям тази теза, защото съм завършила математическа гимназия. Хората около мен са се занимавали с математика и са много успешни. Затова инвестирам в много модерна, нова технологична сграда на територията на “София Тех парк”. Тя ще приюти едни от най-престижните училища - Първа частна математическа гимназия и начално частно училище “Архимед”. Убедена съм, че
ще дам възможност на тези млади
хора да се развиват
и след това да постигнат успешни кариери. Те ще помогнат и на сектор “Енергетика” да се развие - явно нашето поколение трудно се справя с това”, обяснява избора си Вълканов.
Казва, че българската енергетика се намира в сложен период - държавата се опитва да либерализира пазара на ток за домакинствата.
“Разбирам управляващите - трябва да докажем на ЕС, че сме либерализирали пазара на електроенергия, но го правим грешно, при високи цени, и това е дълбоко закъсняло събитие”, убедена е тя от годините личен опит, в които търгува с електроенергия на свободния пазар.
Припомня, че преди повече от 15 години с екипа ѝ са предоставили на изпълнителната власт доклад как да се развива секторът. В него Вълканов посочвала, че пазарът трябва да се либерализира веднага - тогава цените са били ниски и е било възможно да се направят модели за реакция в ситуации, когато те се повишават.
“Ако беше направено тогава, убедена съм, че нямаше да се намираме в казуса, в който сме в момента - да правим изкуствена борса за търговия на електроенергия за бита”, категорична е тя.
Румяна Вълканов не споделя тезата, че у нас има либерализиран пазар като цяло. Причината - има таван на приходите на производителите на електроенергия. Има и регулация кой кога спира, кой кога работи. Или иначе казано - либерализация има на хартия, но не и на практика. Тя запазва дейността си като търговец на електроенергия, но е изключително предпазлива.
“Не сме голяма компания и рисковете, които носим от този много сложен пазар в момента, са огромни. Да, можем да спечелим, но рискът да загубим, и то много, е голям.
Изискват се
огромни средства
и банкови гаранции,
които не са по силите на почти никой от средните играчи. Това е по силите на големите компании, които имат друг бизнес, през който субсидират търговските си дейности”, описва Вълканов ситуацията днес в този бизнес.
Дава и пример с угасналия ток в Испания и Португалия на 28 април, при който милиони останаха на тъмно. Според нея колапсът е плод на липсата на квалифицирани кадри.
“Преди повече от 15 години тогавашният главен диспечер на България - покойният Митю Христозов, спаси България и Румъния, Сърбия, Северна Македония и част от Източна Европа от подобен срив на системата. По стечение на обстоятелствата бях свидетел на това спасяване. Нашите междусистемни връзки тогава бяха лоши, но въпреки всичко човек със знания и опит се справи. Затова смятам, че трябват опитни кадри, които да управляват такива системи, да ги развиват и да не допускаме това да се случи”, вярва Румяна Вълканов. Именно това е мисията на училището - да подготвя кадри и за управление в енергетиката. Сградата му ще бъде изключително екологична, ще има собствено електрозахранване от фотоволтаична централа на покрива, както и независим източник на топлинна енергия. В момента се водят преговори тя да идва от отпадната топлина на суперкомпютъра в “София Тех парк”.
“Вярвам, че ще бъде освен красива сграда за гениални мозъци, но и модерна технологична сграда. Първият звънец трябва да удари на 15 септември 2026 г.”
Истински ентусиазирани са всички, ангажирани с проекта - на обекта работят топкомпании като “Алукьонигщал” със системата “Шюко”, “Сен Гобен” с техните стъклопакети, материали за сухо строителство и облицовъчни материали, както и “Сименс”.
