Към 30 юни подземните газови хранилища в Европа са запълнени средно на 58,9 процента, което отговаря на около 668 тераватчаса (TWh) съхранен природен газ. Това показват последните данни на Асоциацията на европейските оператори на газова инфраструктура (Gas Infrastructure Europe - GIE), пише БТА.

Данните показват значителни разлики в нивото на запълване на газовите хранилища в различните страни. Италия е начело с 71,4% или около 145 TWh, следвана от Франция с 66,3% и Германия с 50,7% (около 125 TWh). Нидерландия изостава със запълняемост от 48%, под средното за ЕС. В Централна Европа Чехия и Австрия поддържат нива от около 63-65%, а Унгария – 53%. Полша и Румъния също са близо до средното с 64% и 55%.

В България запълнеността на подземното газово хранилище в Чирен е 42,8%. Сходни нива има в Словакия (46%) и Латвия (45%). В Северна Европа Дания е с 33%, Швеция – под 21%. Великобритания и Норвегия също са сред страните с ниски нива – съответно 26% и 12%. В Украйна, която не е член на ЕС, запълнеността е 11%, показват още данните на асоциацията.

Най-високи нива на запълненост се наблюдават в Португалия с над 97 процента и Белгия с 81 на сто, Испания също е с над 74 процента.

Данните от платформата показват, че към 1 юни тази година средната запълненост на европейските подземни газови хранилища беше около 48,8 процента. Това означава, че запасите са се повишили с над 10 процента през последния месец.

На 30 юни 2024 година нивото на запълненост беше около 77,4 процента, което означава разлика от 18,5 процента в полза на миналата година. Това показва, че въпреки активното нагнетяване на природен газ, през юни тази година запасите остават значително по-ниски спрямо същия период на миналата година.

БТА припомня, че европейската цел за запълненост на подземните газови хранилища е те да достигнат поне 90 процента от капацитета си преди настъпването на зимния сезон. Тази цел е ключова за гарантиране на енергийна сигурност и осигуряване на достатъчни запаси при възможни прекъсвания на доставките или по-студена зима.

През 2024 година много страни в Европа успяха да приближат или дори да надминат тази цел до края на лятото и началото на есента, което намали рисковете от недостиг през зимата.