Франция изрази днес загриженост от "бездействието" на ЕК в защитата на стоманодобивната и химическата промишленост на Европа, предаде Франс прес. Правителството на страната обяви, че двата сектора преживяват "екзистенциална криза" и изискват реакция, "сравнима с кризата с високорисковите ипотечни кредити (отпускани ) от финансовия сектор".

Френският делегиран министър на индустрията и енергетиката Марк Ферачи ще проведе в понеделник видеоконферентна среща със свои колеги от няколко европейски страни, които членуват в нововъзникващия "Алианс на тежката промишленост" (съвместни и подкрепящи усилия, насочени към укрепване на този сектор в условията на предизвикателствата на конкурентоспособността и екологичния преход), обяви днес Министерството на икономиката и финансите на страната.

Париж иска да "окаже натиск" върху Брюксел, който трябва да обяви план за подкрепа на химическата промишленост тази седмица. "Берси" (седалището на Министерството на икономиката и финансите на Франция) се опасява, че планът на ЕК няма да бъде нищо повече от "опит да бъдат отправени идеи и указания", докато секторът се нуждае от "незабавни мерки".

"Химическата промишленост преживява екзистенциална криза, сравнима с това, което беше кризата с (отпускането на) високорискови ипотечни кредити от финансовия сектор. В деня на фалита на американската инвестиционна банка "Леман Брадърс" (Lehman Brothers) не създадохме план за действие, в който да кажем, че ще си дадем година за предприемане на коригиращи мерки, а предприехме незабавни мерки. За промишлеността е необходима същата бърза реакция, каквато бе за спасяването на банките", подчерта служител от Министерството на икономиката и промишлеността. По-специално Франция би искала да се въведе държавна помощ за модернизиране на химическата промишленост в Европа.

Същото важи и за стоманодобивния сектор. Париж критикува липсата на конкретни действия по мерките за защита, обявени от ЕК през март, в момент, когато страната изпитва опасения относно бъдещето на инвестициите на стоманодобивния гигант "АрселорМитал" (ArcelorMittal) във Франция и по-общо за продължаващото съществуване на производството на стомана в Европа.

Европейските производители на стомана отложиха планираните инвестиции в декарбонизиране на производството си. От 2022 г. насам те са изправени пред прекомерно високи цени на енергията, евтина продукция поради засилената международна конкуренция, дължаща се по-специално на "систематичен китайски свръхкапацитет", отчита Министерството на икономиката и промишлеността.

Европейският план трябва да предвиди ограничаване на вноса на стомана в ЕС. Министерството на икономиката и промишлеността на Франция се опасява, че на практика това намерение няма да бъде приложено.

"Пет доменни пещи са затворени в Европа от началото на годината и също толкова нефтохимически инсталации за крекинг на пазра (огромни съоръжения, които превръщат петрола и други суровини в основните химически градивни елементи за индустрията - бел. ред.), основният елемент на химическата промишленост", подчерта ведомството, пише БТА.