Отборът на България направи силно представяне на Международния турнир на младите физици (IYPT) и спечели отборни бронзови медали. За втора поредна година родните гимназисти печелят медал от международното състезание, което се проведе от 29 юни до 6 юли в Швеция, съобщава Сдружението на олимпийските отбори по природни науки, предаде БТА.

Този международен турнир се различава от останалите състезания по природни науки, защото е отборна надпревара и се решават изследователски научни задачи. В турнира състезателите се оценяват по способността да защитават идеите си убедително и структурирано по време на научни дискусии, наречени физични битки. Като във всяка физична битка отборът ни премина през трите роли: докладчик, опонент и рецензент. Тази година на IYPT българският отбор премери знания с представители от 35 държави от цял свят.

Отборът ни бе в състав: Александра Петкова (12 клас, НПМГ, гр. София), Елена Йорданова (11 клас, МГ „Баба Тонка“, гр. Русе), Диана Начева, (11 клас, МГ „Акад. Кирил Попов“, гр. Пловдив), Аркадий Каленников (11 клас, ПМГ „Акад. Сергей Корольов“, гр. Благоевград) и Димитър Войводов (12 клас, ПМГ „Акад. Сергей Корольов“, гр. Благоевград). Техни ръководители бяха Мая Жекова от Физическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ и Никола Каравасилев от Съюза на астрономите в България и НУЦК.

След награждаването ръководителите на отбора споделиха,  че докладите за България изнесоха Елена Йорданова (в последните две битки), Димитър Войводов (в битка 3), Аркадий Каленников (в битка 2) и Александра Петкова (в битка 1). Учениците ни показаха много добри умения във всеки един компонент от състезанието. Всички оценки, които нашите ученици получиха бяха по-високи от средните за останалите отбори. Като цяло, нашият отбор получи много добри коментари и от всички журиращи, които го оценяваха и всички, които са гледали битки с наше участие.

Ръководителите и отбора  благодарят за подкрепата на Министерството на образованието и науката и на Сдружението на олимпийските отбори по природни науки.

Експериментите, на които се базират докладите на нашите ученици, бяха извършени в лабораториите на Физическия факултет на СУ и на Национален учебен център „Каравасилев“.

(Информацията е публикувана без редакторска намеса и на основание договор за партньорство между Българската телеграфна агенция и Сдружението на олимпийските отбори по природни науки)