- Безплатно става електронното извлечение от сметките, броенето на монети, уедряването и правенето на пачки от банкноти
- Все повече трезори намаляват цените на всяка услуга, която ще улесни преминаването към новата валута
Заради предстоящото от 1 януари 2026 г. въвеждане на еврото банките вече започнаха промени в тарифите си, установи “24 часа”.
Най-масовата и полезна за хората
промяна, особено за онези, които държат много кеш в домовете си, е отпадането на таксата при внасяне на левове. То важи както за внасянето в банков офис, така и през банкомат.
Така банкерите опитват да улеснят и себе си, и гражданите при предстоящата обмяна на левовете в евро. Ако хората внесат предварително левовите си наличности по банкова сметка, на датата на приемането на единната европейска валута те
автоматично и безплатно ще бъдат превалутирани
Този стимул за внасянето на левовете вече е влязъл в сила за няколко големи банки.
Едновременно с това почти всички по-големи трезори или са въвели, или ще въведат до месец безплатно откриване на сметки, ако се прави онлайн. При някои от тях безплатно ще е и разкриването на сметка на място в банков офис.
Пощенска банка, която първа въведе екстрата за клиентите си, не е обявила срок за отпадането на таксата. УниКредит Булбанк също приема от граждани левове по собствена сметка на каса без такса, но е уточнила, че
опцията е валидна само за юли
В замяна на това за същия период от време банката няма да таксува депозит на банкомат, ако е до 4000 лв. за ден.
УниКредит Булбанк е поставила акцент върху онлайн банкирането, което продължава да бъде по-евтината опция за управление на парите. Преводите от платежна сметка към друга сметка в същата банка поевтиняват с 0,02 ст., а вътрешнобанково периодично плащане, което бе 0,60 лв., сега ще се изпълнява срещу 0,55 лв. Правилата позволяват ако някой има две сметки в една и съща банка, при превалутирането средствата в тях да се съберат в една, посочена от него.
От 17 юни Пощенска банка е въвела и друго облекчение за клиентите си по Младежка програма Project YOUth. Тя е за деца и младежи от 14 до 18 години и вече предлага безплатно откриване и обслужване на разплащателна сметка в левове и евро за тях. Младежите могат и да теглят пари в брой през банкомат също без такса.
Безплатно става и блокирането и деблокирането на карта, известяването чрез есемес или друго електронно съобщение.
Банка ДСК пък се е ориентирала към предложение за безплатно преброяване, уедряване, правене на пачки на банкноти и монети.
И тук идеята е да се стимулират хората
да вадят левовете от сейфове и дюшеци и да не се трупат в първите дни на януари,
когато официално ще се въведе еврото.
Почти всички по-големи банки ще предоставят електронни извлечения от сметките на клиентите си безплатно, някои го въвеждат от юли, други – от септември т.г. Досега тази услуга бе платена. Целта е хората да имат информация , по която да проследят дали превалутирането от левове в евро е направено коректно.
Тарифите за таксите на всички банки вече са в левове и евро. Предстои да се въведе и двойна визуализация в евро и левове на тарифата, клиентските извлечения и електронното банкиране. Това ще стане задължително от началото на август - един месец от датата на решението на Съвета на ЕС за приемане на България в еврозоната. В две валути ще бъдат цените и на банковите услуги, и на всички извлечения през цялата 2026 г.
Повечето трезори отвориха специални секции на сайтовете си, в които дават отговори на най-често задаваните въпроси. Като например
какво ще се случи с кредитите
и спестяванията при въвеждането на новата валута.
Останалите цени на повечето банкови услуги засега остават без промяна, след като тази година те са по-високи в сравнение с миналата.
Например средната месечна такса за поддръжка на банкова сметка се е увеличила с 20 стотинки. А таксата за откриване на сметка е пораснала от 4,17 лв. на 4,65 лв., което е ръст с около 12% - с колкото е нараснало търсенето на тази услуга.
Леко - с 5 до 30 ст., е поскъпнало тегленето от банкомат на друга банка
И заради предстоящото въвеждане на еврото, но не само, засега има спад в тегленето на суми до 1000 лева на каса. Прогнозата е все повече пари да остават в банките, за да се използва автоматичното им превалутиране.
Според Закона за въвеждане на еврото превръщането на всички наличности, сметки и банкови продукти ще стане автоматично в деня на приемане на еврото по официалния фиксиран курс 1,95583 лв. за 1 евро, без никакви надценки и допълнителни такси.
Половин година - от 1 януари до 30 юни 2026 г., банките ще обменят левове за евро безплатно в своите офиси. Преди 1 януари 2026 г., както и от 1 юли 2026 г. нататък обмяната на левове в евро в банка ще зависи от действащата тарифа на съответната банка.
БНБ ще продължи да извършва смяната на левове с евро безсрочно и без
никакви такси, докато и последните левове не бъдат изтеглени от оборот.
Банковите такси са едни от основните източници на приходи за трезорите. Средно на година приходите от тях се движат между 400 и 560 млн. лв. Поскъпването следва няколко правила. Първото е, че цените на най-използваните от потребителите банкови услуги поскъпват най-много и най-често. Това са внасянето и тегленето на пари по сметки както в офисите на банките, така и при ползването на банкови карти. Поддържането на разплащателна или спестовна сметка също става все по-скъпа банкова услуга заради увеличението на месечните такси за поддръжка.
Когато еврото стане национална валута, няма да се промени нищо, когато се разплащаме с карти, независимо дали се ползва банкомат, ПОС терминални устройства или онлайн. Още от 1 януари 2026 г. банкоматите ще бъдат настроени и ще бъдат заредени да работят с евробанкноти.
През едномесечния период на двойно обращение на лева и еврото след 1 януари 2026 г. при теглене на пари в брой ще се получава само евро. Всички сметки ще бъдат превалутирани по курса със закръгляване до втория знак. Това ще стане без такси и комисиони за клиента и при запазване на условията по съответните договори, валидни преди превалутирането.
Няма да има промяна на международния банков номер (IBAN)
по левовите ни сметки след приемането на еврото като официално платежно средство. Платежни операции, които са разпоредени преди датата на въвеждане на еврото и все още не са приключили към тази дата, ще бъдат изпълнени в евро.