За последната седмица 27-те стоки от малката потребителска кошница поевтиняха с един лев
Оборотите на търговците на дребно у нас нарастват със 7,2% през май в сравнение с година по-рано, показват данни, публикувани от НСИ в понеделник.
Цифрите сочат, че това е един от най-големите ръстове на годишна база на оборотите за последните две години, като това се случва на фона на 3,7% инфлация за същия период. Това означава, че нарастването не идва заради по-високите цени, а защото хората харчат повече.
Освен това при стоките от първа необходимост като храната например няма нарастване на обемите на продажбите, дори
те се свиват с 0,1% за последните 12 месеца
Ръстът се получава предимно от продажбите на нехранителни стоки, най-много от търговията с облекла, обувки и битова техника, които са със 17% повече в сравнение с година по-рано.
Също немалко увеличение на продадените обеми за последната година има при търговията с комуникационна техника – с 13,3%, горивата – с 8,8%, онлайн търговията – със 7,7%.
Тенденцията на ръст на продажбите на дребно у нас бе започнала още през 2024 г., но прекъсна за кратко през първите няколко месеца на 2025-а, преди да тръгне отново нагоре.
През април например потребителското доверие у нас се повиши и анкетите на НСИ показаха
по-голяма склонност на хората да купуват коли и други скъпи стоки
или да харчат пари за екскурзии и подобрения на дома.
Потребителското доверие у нас се мери веднъж на тримесечие и в сравнение с предходното изследване през януари през април то се повиши с 3,1 пункта. Мнението на хората за общата икономическа ситуация в страната през последните 12 месеца, както и очакванията им за следващата година са по-малко негативни, отколкото преди три месеца.
Тъй като оптимизмът почти няма основание в икономическата действителност, най-вероятната причина за него е, че от януари, т.е. от предишното изследване, България най-после има редовно правителство след 4 години непрекъснати рокади. Кабинетът “Желязков” положи клетва на 16 януари, а анкетите на НСИ се правят в първата седмица на тримесечието.
Очакванията на хората за финансовото състояние на домакинствата през следващите 12 месеца също се подобряват или поне не са толкова негативни, колкото през последните години.
Междувременно от Държавната комисия за стоковите борси и тържищата съобщиха в понеделник, че за последната седмица цените на стоките в малката потребителска кошница са намалели с един лев в сравнение с предходната седмица до 105 лв. Това
се дължи основно на спада на цените на сезонните плодове и зеленчуци
В сравнение със същата седмица на 2024 г. 27-те продукта от тази кошница струват с 9 лева повече. За тази една година най-много са поскъпнали плодовете и зеленчуците - със 7 лева, докато при продукти като брашно, захар, ориз и олио общото повишение е средно с 2 лева.