С влизането на еврото от 1 януари 2026 г. - това е една хубава дата за периодизация, която е естествена да се сложи край на прехода, за което толкова се спори в историческите и политическите среди. Това коментира председателят на Държавна агенция "Архиви" доц. Михаил Груев пред Нова тв.
Никой от другите държави не загуби своята идентичност. Паричните знаци са средство, не могат да бъдат пространство. Така че въпросът е по-скоро технически. Но и геополитически - защото България престава да бъде контактна зона, окончателно преминава в евро-атлантическото пространство, коментира доц. Груев.
Българският лев първоначално е бил метален, паричният лев се въвежда чак 1894 г. Но той винаги е бил функция от европейските валути. Първо е бил завързан за френския франк, после има известен период, в който има златно покритие и самостоятелно развитие, но това продължава до Голямата депресия от 1929 г., когато отново губи стойността си. След Втората световна война е функция от преводната рубла - обменното средство в рамките на Съвета за икономическа взаимопомощ, който обединяваше Източния блок, разказа доц. Груев.
България до 1230-те години реално няма собствени пари, Иван Асен Втори е първият български владетел, който създава българска валута, дотогава използваме всякакви други ресурси, които са в обръщение и не е имало проблеми да се случват Златният век или други процеси. Така че не би трябвало да имаме притеснения от тази промяна, коментира пък историкът д-р Александър Стоянов.
Влизането в ЕС, което приключва с Шенген и еврозоната, беше дълъг път и трябва да се поздравим с този успех, коментира още доц. Груев.